SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Futbol Federasyonu’nun 2013-2014 sezonunda aldığı “çirkin ve kötü tezahürat” eylem kararlarının yeni taslağı hazırlandı.

TFF hukukçuları cuma günü İstinye’de ki Federasyon binasında yeni taslağı yönetime sunacak.

Yönetim kurulu bu taslağı onaması durumunda çirkin tezehüratların devamlılık hali aranmaması ve ilk dört ihlalin yaptırımının yine para cezası olması bekleniyor.

TFF AFFETMİYOR

2013-2014 sezonunda uygulanan “120 saniye devamlılık” kıstasının ligin devre arasında ortadan kaldırılarak yerine “sıfır tolerans” uygulaması gündeme bomba gibi düşmüştü.

Süper Lig’te bir çok takım bir kaç saniye gibi komik rakamlarla bu taslak yüzünden ciddi para cezasına çaptırılmıştı. Federasyon bu uygulamayı tekrar gündemine aldı ve hiç bir kulübün gözünün yaşına bakmayacağını gösterdi. İhlal taslağını değiştirmeyen Federasyon sadece yaptırımlarda iyileştimeye gidecek.

TFF KASAYI DOLDURACAK

Çirkin ve kötü tezahüratlarda kulüler ihlallerin ardından ilk dört maçın yaptırımından dolayı sadece para cezası ödeyecek.

4. ihlalden sonra ki durumlarda ise tribün kapama cezası + para cezası şeklinde olacak. Para cezalarıda ihlal durumuna göre maç sayısı fazlalaştıkça artıcak ve böylece TFF bu olaylardan yüksek bir kâr elde etmiş olacak.

Kulülerin 11. ihlalden sonraki yaptırımı ise alacağı ceza, seyircisiz maç oynama cezası olacak. Aynı zamanda bu taslak bundan sonraki ihlallerde de uygulanacak.

12. ADAM DEPLASMANDA YOK

Yaptırımlar deplasmanda da geçerli sayılacak. Deplasman maçındaki taraftarların kötü tezahüratlarından dolayı verilen ihlalde tribün cezası alan kulüp bir sonraki deplasman mücadelesinde rakibi karşısına yalnız çıkacak.

KUPA MAÇLARINA SERBEST

Federasyonun yeni taslağında ki olumlu olan tek şey Süper Kupa ve Kupa Finali maçlarında uygulanmaması.

Yayınlanma Tarihi:12:07,