SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sadettin Saran, yüzmede rekor kırdı

Fenerbahçe Kulübü'nün eski yöneticilerinden, iş adamı Sadettin Saran, Fransa'da düzenlenen Master Yaz Yüzme Şampiyonası'nda 50 metre kelebek kategorisinde 29.27'lik dereceyle rekor kırarak birinci oldu.

Güncellenme: 13:36, 06/07/2014
Sadettin Saran, yüzmede rekor kırdı

Millau şehrinde, farklı ülkelerden yaklaşık bin sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen şampiyonada, Türkiye’yi Han Batur Spor Kulübü adına temsil eden Saran, 50 metre kelebek kategorisinde 29.27’lik derecesiyle Fransa havuz rekorunu kırarak birinciliğe ulaştı. Sadettin Saran, birincilik kürsüsüne milli takım formasıyla çıktı.

Yüzme branşında aldığı başarıların kendisi için büyük önem taşıdığını belirten Saran, “Yıllar sonra milli formayı giymek ve şampiyon olmak büyük mutluluk” dedi.

Daha önce Hollanda’da gerçekleştirilen Avrupa Turnuvası’nda da birinci olan Saran, ağustos ayında Kanada’da gerçekleştirilecek Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyor.

 YALTA’DA TÜRKİYE REKORU KIRMIŞTI 

ABD’de eğitim gördüğü yıllarda Kentucky Üniversitesi Yüzme Takımı’nın, Türkiye’ye döndüğünde de 1984-1985 yıllarında Türk Milli Yüzme Takımı’nın kaptanlığını yapan Saran, 24 yıl sonra yeniden başladığı yüzmede, 2011’de Yalta’da yapılan Master Avrupa Şampiyonası’nda 50 metre serbestte 25.91’lik derecesiyle kırdığı Türkiye rekoruyla Avrupa sıralamasında 5’inci, dünya sıralamasında ise 9’uncu sırada yer bulmuştu.

Sadettin Saran, 2012 yılında ise Ankara’da düzenlenen Mustafa Kemal Atatürk 6. Master Yüzme Cumhuriyet Şampiyonası’nda, 50 metre kelebekte 28.37’lik derecesi ile yeni Türkiye Master rekorunun sahibi olmuştu.