SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kartepe, dünya futboluna ev sahipliği yapıyor

Sapanca Gölü ve İzmit Körfezi'nin aynı anda görülebildiği, Samanlı Dağları'nın zirvesi Kartepe'de yeni sezon öncesinde 65 futbol takımının kamp yapması bekleniyor.

Güncellenme: 14:17, 06/07/2014
Kartepe, dünya futboluna ev sahipliği yapıyor

Kartepe’deki otelin genel müdürü İsmet Türker, yaptığı açıklamada, Kartepe’ye bu yıl özellikle yurt dışındaki takımların ilgi gösterdiğini belirterek, şu ana kadar 12 takımın kampı tamamlayarak ülkelerine döndüğünü söyledi.

Yarın Bursaspor’un otelde kamp yapmaya başlayacağını ifade eden Türker, sezon boyunca birçok takımın hazırlıklarını Kartepe’de gerçekleştireceğini kaydetti.

Türker, aynı anda 14 futbol takımına ev sahipliği yapabildiklerini dile getirerek, “4 futbol sahamız yetersiz kaldığı için 5. sahamızı bitirmek üzereyiz. Spor salonu tesisi inşaatı devam ediyor, 2 aya kadar onu da faaliyete sokacağız. Kartepe’nin yüksekliği bin 500 ile bin 800 metre arasında. Bu, futbol dünyasının aradığı oksijen ve yükseklik anlamına geliyor. Kartepe’de dünya futboluna ev sahipliği yapıyoruz” diye konuştu.

‘DÜNYA FUTBOLUNU KARTEPE’YE GETİRİYORUZ’

Geçen yılki kamp sezonunda yaklaşık 55 futbol takımına ev sahipliği yaptıklarını anımsatan Türker, bu sezonda hedeflerinin 65 takımın hazırlıklarını Kartepe’de sürdürmesine yönelik olduğunu aktardı.

Türker, spor danışmanı Murat Duran’la iyi bir ekip oluşturduklarını belirterek, “Dünya futbolunu Kartepe’ye getirmeye çalışıyoruz. Gelen takımlar sadece Kartepe tesisine katkı sağlamıyor. Aynı zamanda Kocaeli, Sakarya ve Türk Hava Yollarına katkı sağlıyor. Uluslararası takım, Kartepe’ye geldiğinde Sabiha Gökçen Havalimanı’nı hareketlendiriyoruz. Özellikle Arap ülkelerinde çok tercih ediliyoruz. Arap futbolu, kamp hazırlıklarını Kartepe’de yapıyor” şeklinde konuştu.

Futbolun dünya ekonomisine büyük katkılar sağladığını ifade eden Türker, bunun bilinciyle çalıştıklarını söyledi.

Türker, Kartepe’nin kışın kayak sporuna, yazın da futbol takımlarına ev sahipliği yaptığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de birçok Spor Toto Süper Lig takımı yurt dışına gidiyor. Yurt dışındaki birçok Süper Lig takımı da bize geliyor. Yurt dışından gelen takım yöneticileri, ‘Neden sizin takımlarınız yurt dışına kampa gidiyor’ diye sorduklarında onlara mantıklı cevap veremiyoruz. Gelsinler, tesislerimizi görsünler. 15 Eylül’e kadar sezonumuzu futbol takımlarıyla kapattık. Bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki 14 Süper Lig takımını 1-15 Eylül’de Kartepe’de ağırlayacağız.”