SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hollanda gazete ve televizyonları, galibiyette en önemli rolü, normal ve uzatma süresi 0-0 biten karşılaşmada iki penaltı kurtaran yedek kaleci Tim Krul’un oynadığını yazdı. Krul, haberlerde kahraman ilan edildi.

Pazar günü olduğu için basılı çıkmayan gazeteler, internet sitelerinin neredeyse tamamını maçla ilgili değerlendirmelere ayırdı. Maçı canlı yayınlanan NOS televizyonu ise karşılaşma sonunda “Turuncular Dünya Kupası’nda yarı finale çıktı” başlığıyla verdiği haberde, Hollanda’nın tarihinde beşinci kez bu başarıyı yakaladığına işaret etti. İki penaltı kurtaran yedek kaleci Krul’un “maçın kahramanı” olduğuna vurgu yapılan haberde, daha önce İtalya ve Uruguay’a karşı iyi oynayan Kosta Rika’nın özellikle ilk yarıda Hollanda karşısında önemli bir varlık gösteremediği kaydedildi.

De Telegraaf gazetesinin “Turuncular altın kurtarışla kazandı” başlıklı haberinde de yedek kaleci Krul hakkında övgü dolu ifadeler kullanıldı. Hollanda’nın büyük bir heyecana yol açan maçta iyi bir mücadele ortaya koyduğuna değinen gazete, “portakalların” başarılı penaltı atışlarının ardından Dünya Kupası yarışı içinde kalmayı başardığını yazdı.

AD gazetesi ise “Turuncular gerilim sonrası yarı finalde” başlığını kullandı. İki penaltı kurtaran Krul’u “kahraman” olarak değerlendiren gazete, başarılı eldivenin dün geceki maçta “tarih yazdığını” vurguladı. Haberde, Dünya Kupası’nda şimdiye kadar ilk kez penaltı atışları için kaleci değişikliği yapıldığı hatırlatıldı.