SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kvitova’dan babasına jest

Wimbledon Tenis Turnuvası'nda tek kadınlarda kariyerinin ikinci şampiyonluğunu elde eden Çek raket Petra Kvitova, Kanadalı Eugenie Bouchard karşısında en iyi maçlarından birini oynadığını söyledi.

Güncellenme: 19:56, 05/07/2014
Kvitova’dan babasına jest

Kvitova, düzenlediği basın toplantısında, ikinci kez Wimbledon’ı kazanmayı çok istediğini belirterek, “Burası Wimbledon, burası tenisin tarihi. Çok çalıştım ve kendime güvendim. Takımım da bana güvendi. 2011’den sonra ikinci kez kazandığım için çok mutluyum” diye konuştu.

Çek tenisçi, bir gazetecinin, “Bu oynadığın en iyi maç mıydı?” sorusuna, “Kesinlikle oynadığım en iyi maçlardan bir tanesiydi. Çimde iyi oynayabildiğimi biliyorum ama bugün çok iyi oynadım. Onu yenmek için nasıl oynayacağımı biliyordum” yanıtını verdi.

Son 31 yılın en kısa kadınlar finalinin olduğunun anımsatılması üzerine de Kvitova, iki sette oyunun tamamlanmasından dolayı mutlu olduğunu, ancak oynarken maçın süresine bakmadığını belirtti.

Maçın sonunda babası ve takımının duygulu anlar yaşadığını anlatan Çek raket, “Babamın yarın doğum günü, umarım bu onun için güzel bir hediye olmuştur” ifadelerini kullandı.

Bouchard’ın iyi bir turnuva çıkardığını ve genç yaşta final oynadığını dile getiren Kvitova, “Tehlikeli olabileceğini biliyordum. Yetenekli bir tenisçi olduğu açık. Daha fazla çalışırsa daha da iyi olacağını düşünüyorum” değerlendirmesini yaptı.

Bouchard: “Kvitova bana fırsat vermedi”

Kariyerinin ilk grand slam finalinde rakibine 2-0 yenilen Kanadalı tenisçi Eugenie Bouchard da Petra Kvitova’nın harika bir oyun ortaya koyduğunu belirterek, “Bana çok fırsat vermedi. Tüm turnuva boyunca çok güzel oynadı, bunu bugün de devam ettirerek kazanmayı hak etti” dedi.

Final maçından çok şey öğrendiğini ve kendisini geliştireceğini ifade eden Bouchard, “Hayal kırıklığına uğradım ama bu yenilgi beni motive edecektir. İlk sette iyi oynadım, ancak ikinci sette tereddütler yaşadım. Biraz daha kendimi zorlayabilirdim” değerlendirmesinde bulundu.

Grand slam kazanmanın “ömür boyu hayali” olduğunu kaydeden 20 yaşındaki Kanadalı raket, bu yönde önemli adımlar attığını, bundan sonra da denemeyi sürdüreceğini dile getirdi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in torunu ve adaşı Prenses Eugenie’nin maçı seyrettiğinin anımsatılması üzerine Bouchard, “Evet gördüm. Geldiği için çok mutluyum. Tanışmayı çok isterim. Ebeveynlerim ismimi ondan dolayı vermiş” diye konuştu.

Merkez kortta maçı izleyen seyircilerin tezahüratından ve desteğinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Bouchard, bu tecrübeyi birçok kez daha yaşamayı umduğunu sözlerine ekledi.