SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fransa’nın, Brezilya’nın evsahipliğinde devam eden 2014 FIFA Dünya Kupası çeyrek finalinde Almanya’ya 1-0 yenilerek kupaya veda etmesi, ülke basınında geniş yer buldu.

L’Equipe gazetesi, “Mansiyonla çıktılar” başlığıyla manşetten verdiği haberde, “Etkili Almanya Milli Takımı’nın, Maviler’in rüyasını sona erdirdiği” ifade edildi. Haberde, yenilgiye karşın Fransa’nın Brezilya’da yakaladığı olumlu havanın süreceği vurgulandı.

Le Monde gazetesi de “Almanya, Maviler’in macerasına son verdi” başlıklı haberinde, 1982’deki travmatik yarı final maçı ve 1986’daki yenilgide yaşandığı gibi Fransa’nın, Alman ekibine elendiğini anlattı. Haberde maçın özellikle Benzema’nın kötü performansı ve baş edilemeyen Alman kaleci Neuer nedeniyle kaybedildiğine işaret edildi.

Le Figaro gazetesi ise “Almanya Maviler’in ümitlerini bitirdi” başlığını kullandığı haberinde, kupadan elenen Fransa Milli Takımı oyuncularının büyük bir üzüntü yaşadığını, ancak Dünya Kupası macerasının daha iyi bir geleceğin göstergesi olduğu belirtildi.

France 24 televizyonu da internet sitesinden verdiği haberde, 1982 ve 1986 yıllarındaki Almanya yenilgilerini hatırlatarak, “Maviler’in kupada yeniden komşunun kurbanı olduğunu” kaydetti. Haberde, Thomas Müller ve arkadaşlarının “Metotlu bir oyun sergileyerek realizm dersi verdiği” vurgulandı.

Yayınlanma Tarihi:17:22,