SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla Yedikule koyunda oluşturulan dörtgen parkurda düzenlenen 5 kilometrelik yarışa, Türkiye’nin yanı sıra Bulgaristan, Fransa, İsrail, İtalya, Portekiz, Polonya, Macaristan, Rusya ve İsviçre’den 15 yaş üzeri, 30’u kadın toplam 64 sporcu katıldı.

Erkeklerde ilk iki sırayı İtalyan sporcular oluştururken, Mario Sanzullo, 1 saat 45 saniye 53 saliselik derecesiyle birinciliğe ulaştı. Sanzullo’yu 13 saniye geriden takip eden Dario Verani ikinci, 14 saniye arkadan gelen Fransız Yohann Aubry üçüncü oldu.

Kadınlarda ise ilk üçte iki İtalyan yüzücü bulundu. İtalyan Isabella Sinisi, 1 saat 4 dakika 53 saniye 75 saliselik derecisiyle kürsünün en tepsinde yer alırken, ikinciliği 6 saniye geriden gelen Polonyalı Natalia Charlos elde etti. Bir diğer İtalyan Nicole Cirillo da 45 saniye sonra üçüncülüğü aldı.

Yarışların ardından düzenlenen kupa töreninde dereceye giren sporculara ödüllerini Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan ve Spor AŞ Genel Müdürü İsmail Özbayraktar’ın yanı sıra protokol üyeleri verdi.

TÜRK SPORCULAR BAŞARILI OLAMADI

Organizasyonda 13 erkek, 12 kadın Türk sporcu mücadele ederken, milli yüzücüler başarılı sonuç alamadı.

Türk sporcular arasında en iyi zamanı yapan Berkan Sakal, 1 saat 5 dakika 58 saniye 46 saliselik derecesiyle erkeklerde 19. oldu. Kadınlarda en iyi zamanı yapan İris Kılıç da 1 saat 11 dakika 47 saniye 73 saliselik derecesiyle 18. sırada yer aldı.

DÖRDÜNCÜ ETAP HOLLANDA, BEŞİNCİ ETAP İSPANYA’DA

Beş ayak ve bir finalden oluşan LEN Kupası’nda 10 kilometrelik ilk iki yarış nisan ayında İsrail’in Eilat, haziranda ise Macaristan’ın Balaton kentlerinde yapıldı.

İstanbul’da düzenlenen 5 kilometrelik üçüncü ayak sonrasında ağustos ayında 10 kilometrelik dördüncü yarış Hollanda’nın Hoorn, 7,5 kilometrelik beşinci yarış ise İspanya’nın Navia şehirlerinde gerçekleştirilecek.

LEN Kupası’nda 2014 sezonu, eylül ayında iki gün sürecek ve İtalya’nın Castellabate kentinde yapılacak 10 ve 5 kilometrelik iki yarışla tamamlanacak.

Yüzücülerin sezon sonundaki genel sıralamasını, en az üç ayakta ve finalde elde ettiği puanlar belirleyecek. Ayak yarışlarında puanların eşit olması durumunda ise finaldeki puanı daha yüksek olan sporcu rakibini geride bırakacak.