SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Geçtiğimiz günlerde Brezilya'da düzenlenen ve “Jules Rimet” adı verilen operasyonda başlarında Cezayirli Mohamadou Lamine Fofana'nın olduğu 11 kişi gözaltına alınmıştı. Nedeni ise bu çetenin Dünya Kupası biletlerini %200 ile %1000 arasında değişen fiyatlarla satmasıydı.

Soruşturmayı derinleştiren Brezilya polisi işin içinde bir FIFA yetkilisinin de olduğunu ortaya çıkardı. Soruşturmayı yürüten Fabio Brucke Brezilya basınına yaptığı açıklamada bahsi geçen FIFA yetkilisinin Brezilyalı olmadığını ve Brezilya'da sadece Dünya Kupası için bulunduğunu belirtti.

Brezilya polisi, resmi bilet tedarikçisi Match firmasıyla da bir görüşme gerçekleştirmeyi planlıyor. Brucke çetenin başındaki Fofana'nın biletleri direkt olarak Match firmasından aldığını ve bir FIFA yetkilisiyle de yakın ilişkileri olduğunu söyledi. Bu çetenin sadece bu Dünya Kupası'ndan 100 milyon dolar kar ettiği iddia ediliyor.

Bu çete daha önce düzenlenen üç Dünya Kupası'nda da aktif rol almış.

FIFA Medya sorumlusu Delia Fischer ise henüz polisten kişinin kimliğiyle ilgili bir bilgi almadıklarını söylerken, “Belki de bu kişi FIFA'dan değil. Konu FIFA olunca herkes kolayca karar verebiliyor” ifadelerini kullandı.

2022 Dünya Kupası oylamasında FIFA’nın bazı üye ülkelere rüşvet derdiği iddia edilmiş ve başkan Sepp Blatter’in istifası istenmişti. Bu olayla birlikte FIFA’nın güvenilirliği daha da fazla sorgulanacak.

Ajansspor

Yayınlanma Tarihi:10:58,