SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray, İtalyan çalıştırıcı Roberto Mancini’nin ayrılmasının ardından teknik direktör arayışlarını yine aynı ülkeden Cesare Prandelli ile sonuçlandırdı. Fenerbahçe Teknik Direktörü Ersun Yanal ile şampiyonluk yarışına girişecek olan Prandelli, hem Galatasaray’a 20. şampiyonluğu kazandırmak, hem de 2004 yılının rövanşını almaya çalışacak.

Bundan tam 10 yıl önce, Serie A takımlarından Parma’nın teknik direktörlüğünü yapan Prandelli, takımının o zamanki adıyla UEFA Kupası’na katılmasını sağlamıştı. UEFA Kupası’nın üçüncü tur kura çekimleri yapıldığında Prandelli aslında çok da tanımadığı bir ekiple eşleşmişti.

GOL DAHİ ATAMADI

Kura çekiminde çıkan takım Gençlerbirliği’ydi. Bu adı sanı duyulmamış Türk ekibi karşısında turu geçeceğinden emin olan Prandelli, karşısında hiç beklemediği kadar dişli bir rakip buldu.

Yanal’ın yönetimindeki Başkent ekibi rakibine sahayı dar ediyor, pozisyon vermiyor ve atak üzerine atak geliştiriyordu. Gençlerbirliği karşısında neye uğradığını şaşıran Prandelli, Ankara’daki ilk karşılaşmadan 3-0 gibi bir hezimet ile ayrılmıştı.

Rövanşta hala umudunu koruyan Prandelli’yi yine hüsrana uğratan Yanal, İtalya’dan 1-0’lık galibiyetle ayrılıyor ve rakibine toplamda 4-0’lık bir üstünlük kuruyordu.

KRİTİK SEZON

İki teknik adam bu kez Süper Lig’de şampiyonluk için birbirleri ile kıyasıya bir yarışa girişecek. Ligde19’ar şampiyonluğu bulunan Fenerbahçe ve Galatasaray, önümüzdeki yıl da şampiyonluğun en güçlü iki adayı konumunda.

Ancak bu yılın özel bir anlamı daha var. Eğer şampiyonluk ipini Galatasaray ya da Fenerbahçe takımlarından biri göğüslerse, ligde toplam 20. şampiyonluğa ulaşacak ve 4. yıldızı armasının üzerinde taşımaya hak kazanacak.