SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hürriyet’in haberine göre; Fenerbahçe için her şey, bir 3 Temmuz günü başlamıştı. Kaderin ağları yine bir 3 Temmuz günü sarı lacivertliler için örülüp, her şeyin çok daha farklı bir hale gelmesine neden olabilir. İsviçre Federal Mahkemesi, bugün sarı lacivertlilerin davası için Zürih'te toplanacak ve UEFA'nın savunmasını bekleyecek. Bu savunma geldikten sonra Fenerbahçe, karşı argümanlarını ortaya dökecek ve İsviçre Federal Mahkemesi 18 Temmuz'dan önce kararını vermiş olacak.

Sarı lacivertliler için umutlu bekleyiş bugünden itibaren başlayacak. İsviçre'de bulunan Fenerbahçe'nin avukatları, Lozan'da üs kurmuş durumda. Alman, Martens bürosu avukatları davayı yakından takip ediyor ve sarı lacivertlilerin stratejisini belirliyor.

CİHANER DOSYASI İLE GÖRÜŞÜLECEK

İkinci önemli beklenti de, Anayasa Mahkemesi'nden bugün çıkması beklenen karar… 3 Temmuz'un 3. yıl dönümünde olumlu bir karar çıkması ilginç bir tesadüfü de beraberinde getirebilir. Fenerbahçe'nin hukukçuları Anayasa Mahkemesi'nin olası bir olumlu kararının hem İsviçre Federal Mahkemesi'nin kararını hem de 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yeniden yargılama kararı aldığı şike davasını olumlu yönde etkileyeceğine inanıyor. Sarı lacivertliler, Anayasa Mahkemesi'ne başvurularının İlhan Cihaner dosyası ile görüşülmesinden dolayı, bugün bir karar verilmesini bekliyor. Buradan olumlu bir karar çıkması, Fenerbahçe için her şeyin 3 Temmuz 2011'in öncesine dönmesi anlamına gelecek. Yani sarı lacivertlilerin yeni doğum günü 3 Temmuz 2014 olabilir.

3 TEMMUZ 2011

Operasyon başladı. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım bir çok kişi ile birlikte gözaltına alındı. 10 TEMMUZ 2011 Aziz Yıldırım tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildi. 24 AĞUSTOS 2011 Fenerbahçe, TFF tarafından şampiyonlar ligi'ne gönderilmedi. 3 ARALIK 2011 Şike davası iddianamesi bir basın toplantısı ile açıklandı. 14 ŞUBAT 2012 Aziz Yıldırım'ın ve diğer sanıkların yargılanmasına Silivri'de başlandı. 2 TEMMUZ 2012 Aziz Yıldırım davada 1 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. 17 OCAK 2014 Yargıtay Aziz Yıldırım ve diğer sanıkların cezalarını onadı. 23 HAZİRAN 2014 Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar için 13. Ağır Ceza Mahkemesi yeniden yargılama kararı verdi. 3 TEMMUZ 2014 İsviçre Federal Mahkemesi'nde süreç başlıyor. Anayasa Mahkemesi'nden Fenerbahçe için bugün çıkabilecek olumlu karar, sarı lacivertlileri soruşturma öncesine döndürecek.