SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beko Basketbol Ligi takımlarından Trabzonspor Medical Park Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Abiş Hopikoğlu, EuroChallenge Cup katılım listesinde, Trabzonspor Medical Park Kulübü’nün yer almadığını belirterek, “FIBA Europe tarafından ilan edilen, 32 takımlık EuroChallenge Cup katılım listesinde kulübümüzün yer almaması üzerine, değerli Trabzonspor camiası ve basketbol kamuoyunu, katılım süreciyle ilgili aydınlatmak gerekliliği ortaya çıktı” dedi.

Türkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) daha önce kendilerini resmen bu kupaya çağırdığını anlatan Hopikoğlu şu ifadeleri kullandı:

“16 Haziran 2014 tarihinde, Türkiye Basketbol Federasyonu Ligler Direktörü Ayhan Özgümüş’ün imzaladığı, 214/194 sayılı resmi yazıda, ‘Beko Basketbol Ligi 2013-2014 sezonu sıralamasına göre, ligi 9’uncu olarak bitirdiğiniz için 2014-2015 sezonu FIBA EuroChallenge müsabakalarına katılmaya hak kazanmış bulunuyorsunuz. 2014-2015 sezonu FIBA EuroChallenge sezonu müsabakalarına katılmak isteyip istemediğiniz 16 Haziran 2013, saat 17.00’ye kadar bir yazıyla federasyonumuza bildirmeniz hususunu bilgilerinize sunarız’ ifadeleriyle EuroChallenge Cup’a resmen alındığımızı öğrendik. Bu davete derhal olumlu yanıt vermemizin ardından TBF’den EuroChallenge Cup’a katılım için gereken dokümanları ve yerine getirilmesi gereken maddi yükümlülüklerin detaylarını da aldık. Eş güdümlü olarak FIBA Europe ile de temasa geçerek, belgelerimizin eksiksiz ve sağlıklı biçimde hazırlanmasını sağladık.”

EuroChallenge Kupası’na katılım için gerekli olan 25,100 Avro’yu da FIBA Europe hesabına yatırdıklarını anlatan Hopikoğlu, şöyle devam etti:

“Bu esnada 6 Temmuz tarihinde Münih’te gerçekleştirilecek kura çekiminde kulübümüzü temsil etmesi için Genel Menajerimiz Nihat Mala ve Genel Menajer Asistanı Ulaş Sağ’ın, vize başvurusunda kullanmaları gereken resmi davet yazısını, direkt FIBA Genel Sekreteri Kamil Novak’tan aldık. Ayrıca, sezon öncesi kamp ve maç programını şekillendirmek için takımımızın ön eleme oynayıp oynamayacağı hususunu da FIBA Europe’a sorduk. Konuyla ilgili direkt muhatap olduğumuz FIBA Europe Yarışmalar ve Hakem Departmanı Başkanı Richard Stokes ön eleme ve katılımla ilgili konuların 27 veya 30 Haziran tarihlerinde ülke federasyonlarına bildirileceğini, herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını düşündüğünü iletti. Ne var ki FIBA Europe tarafından ilan edilen 32 takımlık listede, kulübümüzün yer almadığını üzülerek öğrendik.”

Hopikoğlu, bu durumun hayal kırıklığı yarattığını belirterek, “Bu durumun Trabzonspor Medical Park Kulübü’nde ve bordo-mavili camiada yarattığı hayal kırıklığının boyutlarını anlatmamız mümkün değil. Sponsorumuzun Eurochallenge Cup’ta yer alacak olmamızın bize bildirilmesinin ardından verdiği ekstra destek ve yönetim kurulunun da müthiş gayretleriyle son yıllarda ülkemizi temsil eden ekiplerin büyük başarılara imza attığı bu kupada Dörtlü Final’e kadar gidebilecek kapasitede ekibi yarattık. Euroleague seviyesinde kendisini ispat etmiş, kariyerli yabancı oyuncuları transfer ettik. Türk basketbolunu Avrupa arenasında en başarılı şekilde temsil edecek organizasyon için teknik ve idari kadromuzla ciddi mesai harcadık” dedi.

TBF’nin kendilerine destek olmasını isteyen Hopikoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Gelinen bu kötü noktada Eurochallenge Cup’ta yer alacağımızı bize resmen bildiren TBF’nin yeniden devreye girerek bu hatadan dönülmesini sağlayacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda FIBA Europe Başkanlığı’na seçilen Turgay Demirel ve TBF’nin diğer üst düzey yetkililerinin, EuroChallenge Cup’a katılımımız konusundaki yanlışı düzeltmek adına gereken girişimlere şimdiden başladığını umut ediyoruz. Konuyla ilgili gelişmeleri Trabzonspor camiası ve basketbol kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.”

Yayınlanma Tarihi:14:56,