SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beko Basketbol Ligi takımlarından Trabzonspor Medical  Park Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Abiş Hopikoğlu, FIBA EuroChallenge Kupası’na  çağrılmadıklarını belirterek, “Bu durumun Trabzonspor Medical Park Kulübü’nde ve  bordo-mavili camiada yarattığı hayal kırıklığının boyutlarını anlatmamız mümkün  değil” dedi.

Hopikoğlu yaptığı yazılı açıklamada, EuroChallenge Cup katılım  listesinde, Trabzonspor Medical Park Kulübü’nün yer almadığını belirterek, “FIBA  Europe tarafından ilan edilen, 32 takımlık EuroChallenge Cup katılım listesinde  kulübümüzün yer almaması üzerine, değerli Trabzonspor camiası ve basketbol  kamuoyunu, katılım süreciyle ilgili aydınlatmak gerekliliği ortaya çıktı” dedi.
Türkiye Basketbol Federasyonu’nun (TBF) daha önce kendilerini resmen  bu kupaya çağırdığını anlatan Hopikoğlu şu ifadeleri kullandı:
 “16 Haziran 2014 tarihinde, Türkiye Basketbol Federasyonu Ligler  Direktörü Ayhan Özgümüş’ün imzaladığı, 214/194 sayılı resmi yazıda, ‘Beko  Basketbol Ligi 2013-2014 sezonu sıralamasına göre, ligi 9’uncu olarak  bitirdiğiniz için 2014-2015 sezonu FIBA EuroChallenge müsabakalarına katılmaya  hak kazanmış bulunuyorsunuz. 2014-2015 sezonu FIBA EuroChallenge sezonu  müsabakalarına katılmak isteyip istemediğiniz 16 Haziran 2013, saat 17.00’ye  kadar bir yazıyla federasyonumuza bildirmeniz hususunu bilgilerinize sunarız’  ifadeleriyle EuroChallenge Cup’a resmen alındığımızı öğrendik. Bu davete derhal  olumlu yanıt vermemizin ardından TBF’den EuroChallenge Cup’a katılım için gereken  dokümanları ve yerine getirilmesi gereken maddi yükümlülüklerin detaylarını da  aldık. Eş güdümlü olarak FIBA Europe ile de temasa geçerek, belgelerimizin  eksiksiz ve sağlıklı biçimde hazırlanmasını sağladık.”
EuroChallenge Kupası’na katılım için gerekli olan 25,100 Avro’yu da  FIBA Europe hesabına yatırdıklarını anlatan Hopikoğlu, şöyle devam etti:
“Bu esnada 6 Temmuz tarihinde Münih’te gerçekleştirilecek kura  çekiminde kulübümüzü temsil etmesi için Genel Menajerimiz Nihat Mala ve Genel  Menajer Asistanı Ulaş Sağ’ın, vize başvurusunda kullanmaları gereken resmi davet  yazısını, direkt FIBA Genel Sekreteri Kamil Novak’tan aldık. Ayrıca, sezon öncesi  kamp ve maç programını şekillendirmek için takımımızın ön eleme oynayıp  oynamayacağı hususunu da FIBA Europe’a sorduk. Konuyla ilgili direkt muhatap  olduğumuz FIBA Europe Yarışmalar ve Hakem Departmanı Başkanı Richard Stokes ön  eleme ve katılımla ilgili konuların 27 veya 30 Haziran tarihlerinde ülke  federasyonlarına bildirileceğini, herhangi bir sıkıntı yaşanmayacağını  düşündüğünü iletti. Ne var ki FIBA Europe tarafından ilan edilen 32 takımlık  listede, kulübümüzün yer almadığını üzülerek öğrendik.”
Hopikoğlu, bu durumun hayal kırıklığı yarattığını belirterek, “Bu  durumun Trabzonspor Medical Park Kulübü’nde ve bordo-mavili camiada yarattığı  hayal kırıklığının boyutlarını anlatmamız mümkün değil. Sponsorumuzun  Eurochallenge Cup’ta yer alacak olmamızın bize bildirilmesinin ardından verdiği  ekstra destek ve yönetim kurulunun da müthiş gayretleriyle son yıllarda ülkemizi  temsil eden ekiplerin büyük başarılara imza attığı bu kupada Dörtlü Final’e kadar  gidebilecek kapasitede ekibi yarattık. Euroleague seviyesinde kendisini ispat  etmiş, kariyerli yabancı oyuncuları transfer ettik. Türk basketbolunu Avrupa  arenasında en başarılı şekilde temsil edecek organizasyon için teknik ve idari  kadromuzla ciddi mesai harcadık” dedi.
TBF’nin kendilerine destek olmasını isteyen Hopikoğlu, konuşmasını şu  sözlerle tamamladı:
“Gelinen bu kötü noktada Eurochallenge Cup’ta yer alacağımızı bize  resmen bildiren TBF’nin yeniden devreye girerek bu hatadan dönülmesini  sağlayacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda FIBA Europe Başkanlığı’na seçilen Turgay  Demirel ve TBF’nin diğer üst düzey yetkililerinin, EuroChallenge Cup’a  katılımımız konusundaki yanlışı düzeltmek adına gereken girişimlere şimdiden  başladığını umut ediyoruz. Konuyla ilgili gelişmeleri Trabzonspor camiası ve  basketbol kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz.”
Yayınlanma Tarihi:13:58,