SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gruptaki tüm maçlarını kazanarak çeyrek final için ABD ile  karşılaşan Belçika normal sürede geçemediği Howard’ı uzatmalarda  De Bruyne ile mağlup ederek çeyrek finale yükseldi.

Maça favori konumunda çıkan Belçika, rakibi ABD’den daha istekli  bir oyunla sahadaydı. Lukaku’nun yerine ilk 11’de başlayan genç  golcü Origi ile ileri uçta pozisyonlar bulan Avrupa temsilcisi  kaleci Tim Howard’ı bir türlü geçemedi. Buna karşılık Dempsey  önderliğinde pozisyon arayan ABD de istediği sonuçları alamayınca  ilk devre golsüz sona erdi.

İkinci yarıda ise adeta Belçika kasırgası vardı. Vertonghen,  Origi, Mirallas gibi oyuncularıyla çok net bir çok pozisyon bulan Belçika’nın karşısında tek bir isim vardı: ABD kalecisi Tim Howard. Bütün pozisyonlarda kalesine adeta duvar ören Howard  turnuvanın en etkileyici kaleci performansına imza attı. Son dakikada ABD’nin Gondolowski ile kaçırdığı jeneriklik pozisyonla  normal süre golsüz eşitlikle sona erdi ve maç uzatmaya gitti…

Maçın uzatmalar bölümü adeta golle başladı. 90 dakika boyunca  kalesini gole kapatan ve inanılmaz kurtarışlar yapan Howard 93.  dakikada mağlup oldu. Bu dakikada sahneye çıkan De Bruyne takımını  1-0 öne geçirmeyi başardı. 105. dakikada ise bu kez sahnede oyuna  yedek başlayan Lukaku vardı. Yıldız oyuncu ülkesini rahatlatan golü kaydederek skoru 2-0’a getirdi. Ancak uzatmalardaki gol yağmuru dinmemişti. 107. dakikada Green’le ABD farkı bire  indirmeyi baaşrsa da çeyrek finale yükselen ekip 2-1’lik skorla

Belçika oldu. Arjantin’le Belçika 5 Temmuz saat 19.00’da yarı finale çıkmak için  karşılacaklar.

İKİNCİ UZATMA DEVRESİ

121′ VE SON DÜDÜK GELDİ: BELÇİKA 2 – 1 ABD, BELÇİKA ÇEYREK FİNALDE!

117′ Sol kanatta topla buluşan Julian Green ceza sahasının sol köşesinde bulunan Jermaine Jones’a pasını veriyor. Topla buluşan Jermaine Jones topu sağına aldıktan sonra şutunu çekiyor fakat top kalenin üstünden auta gidiyor. 113′ A.B.D. kaleyi cepheden gören bir noktadan serbest vuruş kazanıyor. Topun başına geçen Michael Bradley pasını solunda bulunan Julian Green’e veriyor. Julian Green ara pası ile Clint Dempsey’i hareketlendiriyor. Penaltı noktasının biraz önünde topla buluşan Clint Dempsey kaleci ile karşı karşıya iken sağ ayağı ile şutunu çekiyor fakat kaleci Thibaut Courtois çok önemli bir kurtarışa imza atıyor.

110′ İleri uçta topla buluşan Romelu Lukaku önündeki rakibinden sıyrılarak ceza sahasına giriyor. Kaleyi sol çaprazdan gören bir noktadan şutunu çekiyor fakat kaleci Tim Howard ayaklarıyla bir kurtarışa daha imza atıyor. 

108′ Sağ kanatta topla buluşan DeAndre Yedlin arka direğe ortasını yapıyor. O noktada Clint Dempsey kafa pası ile Jermaine Jones’un önüne topu indiriyor. Jermaine Jones altıpasın biraz gerisinde sağ ayağı ile vuruşunu yapıyor fakat top kalenin sağından çok az farkla auta çıkıyor.

108′ Ceza sahasının sağ çaprazında Romelu Lukaku’nun pasıyla topla buluşan Marouane Fellaini gelişine şutunu çekiyor fakat top farklı bir şekilde auta gidiyor.

107′ GOOOLL!!! A.B.D. Julian Green ile farkı bire indiriyor.Rakip yarı alanda topla buluşan Jermaine Jones pasını hemen solundaki Michael Bradley’e veriyor. Michael Bradley çok şık bir pasla defansın arkasına hareketlenen Julian Green’i görüyor. Julian Green penaltı noktası üzerinde topla buluşur buluşmaz şutunu çekiyor ve top ağlarla buluşuyor.

106′ Maçın ikinci uzatma devresi hakem Djamel Haimoudi’nin düdüğü ile başlıyor.

İLK UZATMA DEVRESİ

105′ Hakem Djamel Haimoudi ilk uzatma devresini bitiren düdüğü çalıyor. Belçika ilk uzatma devresini 2-0 önde kapatıyor. 2. uzatma devresi birazdan başlayacak.

105′ GOOOLL!!! Belçika farkı Romelu Lukaku ile 2’ye çıkarıyor. Çok hızlı gelişen Belçika atağında sol kanatta topla buluşan Kevin De Bruyne ara pası ile Romelu Lukaku’yu hareketlendiriyor. Altıpasın sol çaprazında topla buluşan Romelu Lukaku sol ayağı ile çok iyi bir şut çıkararak topu ağlara gönderiyor ve takımını rahatlatan golü kaydediyor.

101′ Sol kanatta topla buluşan Eden Hazard ara pası ile Romelu Lukaku’yu hareketlendiriyor. Ceza sahası içerisinde sol çaprazda topla buluşan Romelu Lukaku sol ayağı ile şutunu çekiyor fakat kaleci Tim Howard üzerine gelen topa iki hamlede sahip oluyor. 100′ Ceza sahası dışında sol tarafta topla buluşan Geoff Cameron pasını ceza yayı içerisinde bulunan Clint Dempsey’e veriyor. Clint Dempsey hemen sağındaki Jermaine Jones’u görüyor. Jermaine Jones topu alır almaz sağ ayağı ile şutunu çekiyor fakat Belçika defansında Jan Vertonghen yatarak topun kaleye gitmesini engelliyor. 

97′ Sol kanattan gelişen atakta Kevin De Bruyne ceza sahası içerisine koşu yapan Romelu Lukaku’yu görüyor. Altıpasın sol köşesinde topla buluşur buluşmaz şutunu çeken isim Romelu Lukaku oluyor fakat Tim Howard köşeyi iyi kapatarak bir kurtarışa daha imza atıyor.

96′ Orta sahada topla buluşan Kevin Mirallas pasını biraz ilerisinde bulunan Romelu Lukaku’ya veriyor. Romelu Lukaku sol tarafından hareketlenen Jan Vertonghen’i görüyor. Ceza sahası çizgisi üzerinde topla buluşan Jan Vertonghen topu sağ ayağına çektikten sonra şutunu çekiyor fakat top A.B.D. defansından dönüyor. 

93′ GOOOLL!!! Belçika Kevin De Bruyne ile 1-0 öne geçiyor. Sağ kanattan Romelu Lukaku ceza sahası içerisine kadar topu taşıdıktan sonra penaltı noktasına doğru yerden pasını veriyor. O noktada topla buluşan Kevin De Bruyne topu sağına çektikten sonra altıpasın sağ çaprazından şutunu çekiyor ve top ağlarla buluşuyor.

91′ Hakem uzatmaları başlatan düdüğünü çalıyor ve ilk uzatma devresine A.B.D.li oyuncuların vuruşu ile başlanıyor.

İKİNCİ YARIDAN ÖNEMLİ DAKİKALAR

Hakem Djamel Haimoudi 90 dakikayı bitiren düdüğü çalıyor ve maçın normal süresi golsüz eşitlik ile sona eriyor. 1. uzatma devresi birazdan başlayacak.

90′ Sol kanattan kazanılan serbest vuruşta Kevin De Bruyne altıpas üzerine ortasını yapıyor. O noktada topla buluşan Marouane Fellaini kafa vuruşunu yapıyor fakat top kalenin üstünden auta çıkıyor.

90′ Hızlı gelişen Belçika atağında sol kanatta topla buluşan Kevin De Bruyne yerden ortasını penaltı noktasına doğru gönderiyor. Defanstan gelen Vincent Kompany o noktada sol ayağı ile vuruşunu yapıyor fakat kaleci Tim Howard topu son anda köşeden çıkartmayı başarıyor.

88′ Orta sahada kazanılan top sonrası topla buluşsan Kevin De Bruyne topu ceza sahası önüne kadar taşıdıktan sonra solda hareketlenen Eden Hazard’a pasını veriyor. Altıpasın sol çaprazında topla buluşan Eden Hazard sol ayağı ile gelişine vuruyor fakat top yan ağlarda kalıyor.

87′ Sağ kanattan kazanılan köşe vuruşunda Alejandro Bedoya ön direğe ortasını yapıyor fakat Belçika defansı topu uzaklaştırıyor.

85′ Soldan topu taşıyan Eden Hazard ceza yayı üzerinde bulunan Divock Origi’ye pasını veriyor. Topu aldıktan sonra düzelten Divock Origi sağ ayağı ile çok sert vuruyor fakat Tim Howard üzerine gelen topu tokatlayarak kornere gönderiyor.

83′ Sağ kanattan kazanılan köşe vuruşunda Kevin Mirallas altıpas üzerine ortasını yapıyor. O noktada iyi yükselen Daniel Van Buyten kafa vuruşunu yapıyor fakat top kalenin üstünden auta çıkıyor.

83′ Rakip yarı alanda topla buluşan Vincent Kompany ara pası ile Daniel Van Buyten’i hareketlendiriyor. Ceza sahası içerisinde sağ çapraz topla buluşan Daniel Van Buyten sağ ayağı ile şutunu çekiyor fakat kaleci Tim Howard bir kurtarışa daha imza atıyor.

80′ Sağ kanatta Kevin Mirallas topla birlikte son çizgiye indikten sonra ortasını yapıyor. Altıpas önünde topla buluşan Marouane Fellaini topu biraz gerisinde bulunan Eden Hazard’ın önüne indiriyor. Eden Hazard ceza sahası içerisinde sağ ayağı ile plase bir vuruş yapıyor fakat kaleci Tim Howard bu pozisyonda da başarılı olarak kurtarışını yapıyor.

77′ Sağ kanattan kazanılan köşe vuruşunda Kevin Mirallas penaltı noktasına doğru ortasını yapıyor. O noktada iyi yükselen Daniel Van Buyten topu arkaya aşırıyor fakat o bölgede hiçbir Belçikalı oyuncu bulunmuyor ve top ters kanattan uzaklaşıyor.

76′ Hızlı gelişen Belçika atağında Divock Origi ara pası ile Kevin Mirallas’ı savunmanın arkasına hareketlendiriyor. Ceza sahası içerisinde sol çaprazda kaleci ile karşı karşıya kalan Kevin Mirallas sol ayağı ile şutunu çekiyor fakat Tim Howard topu ayağı ile son anda kornere gönderiyor.

74′ Orta sahada iyi paslaşmalara sonucu ceza yayının gerisinde topla buluşan Clint Dempsey 25 metre uzaklıktan şutunu çekiyor fakat kaleci Thibaut Courtois önemli bir kurtarışa imza atıyor.

73′ Ceza sahasına yapılan ortada topu kontrol etmek isteyen Marouane Fellaini topa eliyle müdahele ediyor ve hakem Djamel Haimoudi A.B.D. lehine serbest vuruş kararı veriyor.

71′ Orta alanda topla buluşan Kevin Mirallas topla birlikte yaklaşık 20 metre ilerledikten sonra ceza sahasına girerken Omar Gonzalez araya girerek topa müdahale ediyor. Omar Gonzalez’in müdahale ettiği top kısa düşüyor ve ceza sahası içerisinde bulunan Divock Origi’nin önünde kalıyor. Divock Origi sağ ayağı ile şutunu çekiyor fakat Tim Howard yine ayakları ile kurtarışa imza atarak takımının yenik duruma düşmesini önlüyor.

71′ Sağ kanatta topla buluşan DeAndre Yedlin ceza yayının sağında bulunan Clint Dempsey’e pasını veriyor. Topu aldıktan sonra düzelten Clint Dempsey kaleye bakıyor ve sol ayağı ile düzgün bir şut çekiyor fakat kaleci Thibaut Courtois kalenin soluna giden topu yatarak kontrol ediyor. 69′ Sağ kanatta Kevin Mirallas pasını Toby Alderweireld’e veriyor. Toby Alderweireld hemen yanındaki Axel Witsel’i görüyor. Kaleyi sağ çaprazdan gören Axel Witsel yerden çok sert şutunu çekiyor fakat top kalenin hemen solundan az farkla auta gidiyor. 65′ Sağ kanatta topla buluşan Kevin Mirallas pasını Marouane Fellaini’ye veriyor. Ceza yayının sağında topla buluşan Marouane Fellaini şutunu çekiyor fakat top Omar Gonzalez’e çarparak uzaklaşıyor. 64′ A.B.D. defansından dönen top ceza yayının önünde bulunan Jan Vertonghen’in önünde kalıyor. Jan Vertonghen sol ayağı ile gelişine yerden şutunu çekiyor fakat top kaleci Tim Howard’ın kucağında kalıyor.

60′ Sol kanattan gelişen atakta Divock Origi topla birlikte ceza sahası içerisinde son çizgiye iniyor ve altıpasın sol köşesinde bulunan arkadaşı Dries Mertens’i görüyor. Dries Mertens topuk dokunuşuyla şutunu çekiyor fakat top kalenin solundan auta çıkıyor. 58′ Hızlı gelişen A.B.D. atağında Jermaine Jones ceza sahasının içerisine hareketlenen Graham Zusi’yi görüyor. Graham Zusi altıpasın sağ çaprazında topla buluşunca yerden şutunu çekiyor fakat Belçika defansına çarpan top uzaklaşıyor.

57′ Orta alanda topla buluşan Marouane Fellaini ceza sahasına hareketlenen Jan Vertonghen’i görüyor. Ceza sahası içerisinde sol çaprazda topla buluşan Jan Vertonghen açısı olmamasına rağmen sol ayağı ile şutunu çekiyor fakat kaleci Tim Howard köşeyi iyi kapatarak önemli bir kurtarışa imza atıyor.

56′ Ceza yayının üstünde uzun topu göğsü ile indiren Marouane Fellaini kısa pasını Kevin De Bruyne’ye veriyor. Ceza yayı önünden Kevin De Bruyne sağ ayağı ile şutunu çekiyor fakat top farklı şekilde auta gidiyor.

54′ Sol kanattan gelişen Belçika atağında Jan Vertonghen yerden kaleye pararel ortasını yapıyor fakat topa kimse dokunamıyor ve top diğer kanattan uzaklaşıyor.

52′ Orta sahada rakibinden topu kapan Marouane Fellaini topu önüne aldıktan sonra yaklaşık 30 metreden şutunu çekiyor fakat top farklı şekilde auta gidiyor.

50′ Ceza yayının önünde topla buluşan Toby Alderweireld yerden şutunu çekiyor fakat top A.B.D. defansından dönüyor.

48′ Ceza sahasının sağ köşesinde topla buluşan Kevin De Bruyne sağ ayağının dışıyla penaltı noktasının biraz önünde bulunan arkadaşı Dries Mertens’e ortasını yapıyor. O noktada iyi yükselen Dries Mertens kafa vuruşunu yapıyor fakat Tim Howard topu son anda çelerek kornere gönderiyor. 46′ Defanstan uzun topa orta sahanın biraz ilerisinde hareketlenen Divock Origi için ofsayt bayrağı havaya kalkıyor.

46′ Hakem Djamel Haimoudi düdüğünü çalıyor ve maçın ikinci yarısına Belçikalı oyuncuların vuruşu ile başlanıyor.

İLK YARIDAN ÖNEMLİ DAKİKALAR 45′ Maçın hakemi Djamel Haimoudi, karşılaşmanın ilk yarısını bitiren düdüğü çalıyor. İlk yarı golsüz eşitlik ile sona erdi.

45′ Hızlı gelişen Belçika atağında sağ kanatta topla buluşan Divock Origi topu taşıdıktan sonra ceza yayının sol çaprazında bulunan Kevin De Bruyne’yi görüyor. Kevin De Bruyne topa gelişine sert vuruyor fakat top kaleci Tim Howard’ın kucağında kalıyor.

41′ A.B.D. atağı hızlı gelişiyor. Sağ kanatta topla buluşan DeAndre Yedlin penaltı noktasına doğru yerden ortasını yapıyor. O noktaya iyi hareketlenen Graham Zusi topa müdahele etse bile şutunu çekemiyor ve top diğer kanattan uzaklaşıyor. 36′ Belçika takımı yarı alanından yine hızlı çıkıyor. Sağ kanatta topla buluşan Dries Mertens rakibinin müdahelesi ile yere düşerken son anda pasını arkadaşı Kevin De Bruyne’ye veriyor. Topla içeriye doğru sokulan Kevin De Bruyne sol tarafta hareketlenen Eden Hazard’ı görüyor. Ceza sahası dışında topla buluşan Eden Hazard topu sağına çektikten sonra ceza yayının hemen sol çaprazından sağ ayağı ile şutunu çekiyor fakat top A.B.D. defansına çarparak uzaklaşıyor.

34′ A.B.D. sağ kanattan köşe vuruşu kazanıyor. Topun başına geçen Graham Zusi ceza sahasının arka tarafına doğru ortasını yapıyor. O noktada topla buluşan Clint Dempsey topu göğsü ile indirdikten sonra ceza yayının solunda bulunan Jermaine Jones’a pasını veriyor. Ceza yayının solunda topla buluşan Jermaine Jones gelişine yerden sert vuruyor fakat top kalenin solundan auta çıkıyor. 32′ Maçtaki ilk oyuncu değişikliği A.B.D. takımından zorunlu olarak geliyor. Sakatlanarak oyundan çıkan isim Fabian Johnson olurken oyuna giren isim DeAndre Yedlin oluyor.

30′ Hızlı gelişen Belçika atağında Dries Mertens orta sahada topla buluştuktan sonra sol tarafta hareketlenen Divock Origi’ye pasını veriyor. Ceza sahası içerisinde sol çaprazda topla buluşan Divock Origi topu sağına aldıktan sonra şutunu çekiyor fakat top Omar Gonzalez’e çarparak oldukça yavaşlıyor ve Tim Howard altıpas içerisinde topu kontrol ediyor.

29′ Topla birlikte iyi ilerleyen Eden Hazard ceza yayının sol çaprazına geldiğinde yerden şutunu çekiyor fakat kaleci Tim Howard yatarak topu rahatlıkla kontrol ediyor.

27′ Sol kanattan kazanılan köşe vuruşunda Dries Mertens ön direğe ortasını yapıyor fakat topu karşılayan isim Geoff Cameron oluyor.

26′ Orta sahada topla buluşan Eden Hazard sol kanatta topla birlikte ilerledikten sonra ceza yayının gerisinde bulunan Axel Witsel’e pasını veriyor. Axel Witsel topu düzelttikten sonra uzaktan şutunu çekiyor fakat top Matt Besler’e çarparak uzaklaşıyor.

25′ Sağ kanattan kullanılan köşe vuruşunda Dries Mertens arka direğe ortasını yapıyor fakat top havada iken ikili mücadele esnasında hakem Djamel Haimoudi, Marouane Fellaini’nin rakibi Matt Besler’e faul yaptığını belirtiyor.

23′ Belçika takımı önemli bir pozisyondan yararlanmıyor. Dörde üç gelişen atakta Divock Origi orta sahada topla buluştuktan sonra topla birlikte ilerliyor. Ceza yayına geldiğinde solunda hareketlenen Kevin De Bruyne’ye pasını veriyor. Ceza sahası içerisinde penaltı noktasının solunda topla buluşan Kevin De Bruyne topu sağına aldıktan sonra yerden şutunu çekiyor fakat top kalenin solundan auta çıkıyor.

21′ Orta sahada iyi paslaşan A.B.D. takımında Michael Bradley ceza yayının solunda topla buluştuktan sonra ceza sahası içerisine hareketlenen Clint Dempsey’i görüyor. Penaltı noktasının çok az gerisinde topla buluşan Clint Dempsey sol ayağı ile şutunu çekiyor fakat kaleci Thibaut Courtois üzerine gelen topu yatarak rahatlıkla kontrol ediyor. 20′ Sağ kanattan kazanılan köşe vuruşunda Graham Zusi altıpasın sağ köşesine ortasını yapıyor. O noktaya hareketlenen Geoff Cameron topa dokunmayı başarıyor fakat top kaleye yönelmiyor ve diğer kanattan uzaklaşıyor.

16′ Kendi yarı alanında topla buluşan Dries Mertens ilerlerken rakibi Geoff Cameron’dan topu kurtarıyor fakat kendisini kurtaramıyor. Geoff Cameron yaptığı bu sert müdahele sonrasında hakem tarafından sarı kart ile cezalandırılıyor. 

12′ Sağ kanattan kazanılan köşe vuruşunda Dries Mertens arka direğe doğru ortasını yapıyor. Arka direkte topla buluşan Marouane Fellaini topu kafa pası ile içeriye çeviriyor fakat A.B.D. defansı araya girerek topu uzaklaştırıyor. 11′ Orta sahada topla buluşan Kevin De Bruyne rakibi Jermaine Jones tarafından faul ile durduruluyor. 8′ Kendi yarı alanının sağ tarafında topla buluşan Clint Dempsey rakibini geçmek isterken Vincent Kompany tarafından faul ile durduruluyor. 6′ Sol kanatta topla buluşan Damarcus Beasley topla birlikte ilerledikten sonra Marouane Fellaini ile omuz omuza giderken sol ayağı ile ortasını yapıyor fakat top yön değiştirerek kalenin üstünden auta çıkıyor.

3′ Sol kanattan kazanılan köşe vuruşunda Dries Mertens penaltı noktasına doğru ortasını yapıyor fakat A.B.D. defansı topu uzaklaştırmayı başarıyor. 2′ Maç çok hızlı başlıyor! Belçika sağ kanattan çok etkili geldi. Taç çizgisine yakın bir noktada topla buluşan Dries Mertens ceza sahası önünde hareketlenen Divock Origi’yi görüyor. Ceza sahası içerisinde topla buluşan Divock Origi kaleyi sağ çaprazdan gören bir noktadan şutunu çekiyor fakat kaleci Tim Howard ayaklarıyla topu çıkartarak kornere gönderiyor.

1′ Mücadelede ilk düdük geldi. İki takıma da başarılar dileriz.

İLK 11’LER:

BELÇİKA:  Courtois, Alderweireld, Kompany (c), Vertonghen, Witsel, De Bruyne, Fellaini, Hazard, Mertens, Van Buyten, Origi

ABD: Howard, Gonzalez, Bradley, Besler, Beasley, Dempsey (c), Bedoya, Jones, Zusi, Cameron, Johnson

Yayınlanma Tarihi:00:58,