SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Basketbolda FIBA Ümit Kızlar Avrupa Şampiyonası, yarın İtalya’da başlayacak.

Udine kentinin ev sahipliğinde 13 Temmuz Pazar gününe kadar sürecek olan organizasyonda Ümit Milli Kız Basketbol Takımı, Belçika, Çek Cumhuriyeti ve Rusya ile birlikte A Grubu’nda mücadele edecek.

Milliler, grubundaki ilk maçını yarın TSİ 15.00’te Rusya’yla, ikinci maçını 4 Temmuz Cuma günü TSİ 19.30’da Çek Cumhuriyeti’yle ve son maçını ise 5 Temmuz Cumartesi günü TSİ 19.30’da Belçika ile yapacak.

FIBA Avrupa tarafından 2004 yılından bu yana her yıl düzenlenen ve geçen yıl Samsun’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyonda son 3 yılın şampiyonu İspanya olurken, Türkiye ise son 2 yılın Avrupa üçüncülüğünü elde etti.

TOPLAM 16 ÜLKE

Türkiye’nin A Grubu’nda yer aldığı şampiyonada toplam 16 takım mücadele verecek.

Organizasyonda, A Grubu’nda Belçika, Çek Cumhuriyeti, Rusya ve Türkiye, B Grubu’nda Fransa, İspanya, Letonya ve Yunanistan, C Grubu’nda İsveç, Sırbistan, Slovakya ve Ukrayna, D Grubu’nda ise Belarus, Hollanda, İtalya ve Polonya ter dökecek.

İlk turda A ile B gruplarını ilk 3 sırada tamamlayan ekipler ikinci turda E Grubu’nu, C ile D gruplarında ilk üç sırayı alan takımlar ise ikinci turda F Grubu’nu oluşturacaklar, grup sonuncuları ise turnuvaya veda edecek.

İkinci turda ise E ile F gruplarında ilk 4’e giren ekipler, adlarını çeyrek finale yazdıracak ve son sırada yer alan ikişer takım elenecek. Bu etabın ardından sırasıyla çeyrek final, yarı final ve final müsabakaları yapılırken, turnuvanın ilk 8’i için sıralama maçları da oynanacak.