SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkan Vekili Emre Bağcı, Cimnastik Milli Takımı’nın 13. Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası 6. Dünya Yaş Grupları Yarışması’nda iki bronz madalya elde etmesine ilişkin, “Bu başarı, aerobik cimnastikde milat olarak değerlendirebiliriz” dedi.

Bağcı, kazandıkları madalyalardan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, daha önce aerobik cimnastik branşında Avrupa ve dünya şampiyonlarında buna benzer madalyalarının bulunmadığını söyledi.

Mayıs ayında yapılan Aerobik Cimnastik Yaş Grupları Dünya Kupası’nda 5 gümüş madalya elde edildiğini anımsatan Bağcı, branşta yaptıkları çalışmalar sonucunda başarıların gelmeye başladığını kaydetti.

Bağcı, bu başarıların aerobik cimnastikte “milat” olarak değerlendirdiklerini anlatarak. “Dünya arenasında aldığımız madalyaların bir tanesinde birinci ve ikinciler Ruslardı, diğer madalyada ise birinci ve ikinciler Japonlardı. Bunlar cimnastikde önemli ülkeler” diye konuştu.

Türkiye’nin 12-14 yaş kategorisinde büyük bir ivme yakaladığını vurgulayarak, elde edilen madalyaların Türkiye’nin de bu branştaki başarısını gösterdiğini ifade etti.

Bağcı, altyapı çalışmalarını sürdürdükleri dile getirerek, bundan sonraki uluslararası şampiyonalarda da buna benzer madalyaları elde etmek için çalıştıklarını söyledi.

Aerobik Cimnastik Milli Takımı şampiyonada, 12-14 yaş çiftlerde yarışan Mehmet Ercoş-Ayşe Begüm Onbaşı çifti 18.850 puanla 3. sırayı alırken, aynı yaş kategorisinde trioda yarışan Deniz Şahin, Ayşe Begüm Onbaşı ve Buse Kaplan’dan oluşan ekip de 19.100 puanla 3. sırayı elde etmişti.