SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Almanya Basketbol Birliği (DBB) Sportif Direktörü Peter Radegast, yaptığı açıklamada, Ukrayna’nın şampiyonaya evsahipliği yapamayacak olması nedeniyle evsahibi adaylığı başvurusunda bulunacaklarını ifade etti.

Radegast, FIBA’nın Avrupa şampiyonasının iki ülkede düzenlenmesine karşı olduğunu, ancak ön eleme ile final maçlarının farklı ülkelerde oynanabileceğini, bu nedenle de 13-14 ülkenin evsahipliği için müracaat ettiğini kaydetti.

Adaylık müracaatının 31 Temmuz’a kadar FIBA’ya sunulması gerekiyor.

FIBA’dan Ukrayna’ya vize çıkmamıştı

FIBA Avrupa Yönetim Kurulu, Almanya’nın Münih kentinde yaklaşık bir ay önce yaptığı toplantıda 2015 Erkekler Avrupa Basketbol Şampiyonası’nın (EuroBasket 2015) Ukrayna’daki ekonomik ve siyasi sorunlardan kaynaklanan istikrarsızlık ve güvenlik problemleri nedeniyle Ukrayna yerine başka bir ülkede düzenleneceğini açıklamıştı.

Bir önceki turnuvada olduğu gibi 24 takımın katılacağı 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası, 5-20 Eylül 2015 tarihlerinde düzenlenecek. Şampiyonada, 6’şar ülkenin 4 grupta yer alacağı ilk tur maçlarının ardından formatta yapılan değişiklik gereği, ikinci grup aşamasının yerine eleme karşılaşmalarına geçilecek.

Turnuvaya evsahipliği yapacak ülkenin 30 Eylül tarihine kadar açıklanması bekleniyor.