SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Ukrayna krizi olimpiyat adaylığından etti

Ukrayna krizi olimpiyat adaylığından etti

2022 Kış Olimpiyat Oyunları'na aday olan Ukrayna'nın Lviv kenti, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach ile yapılan görüşmenin ardından adaylıktan çekildi.

IOC’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada, bunun, IOC Başkanı Bach’ın, Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk ve Ukrayna Ulusal Olimpiyat Komitesi Başkanı Sergey Bubka ile yaptığı görüşme sonrasında alınan ortak bir karar olduğu belirtildi.

Bach, Lviv’in adaylığını önemsediklerini vurgulayarak, “Ukrayna Başbakanı ve Ukrayna Ulusal Olimpiyat Komitesi Başkanı ile görüştükten sonra bu şartlar altında Lviv’in 2022 adaylığını sürdürmesinin çok zor olacağına karar verdik ve bu nedenle gelecek dönemdeki bir adaylığı daha mantıklı bulduk” ifadelerini kullandı.

Açıklamada, bu kararın alınmasında ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik durumun etkili olduğu belirtilirken, Lviv’in 2026 adaylığına başvuracağı ve Ukrayna Başbakanı’nın da Lviv’in 2026 adaylığını, ülke ekonomisini iyileştirmede büyük bir fırsat olarak gördüğü aktarıldı.

Mayıs ayında da Polonya’nın Krakow kenti, referandum sonucu halkın büyük çoğunluğunun organizasyonu istememesi sebebiyle adaylıktan çekilmişti.

Lviv, Krakow ve İsveç’in başkenti Stockholm’den sonra adaylıktan çekilen üçüncü kent oldu. Böylece 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’na evsahipliği yarışında, Oslo (Norveç), Almatı (Kazakistan) ve Pekin (Çin) olmak üzere 3 kent kaldı.

IOC, evsahibi kenti 31 Temmuz 2015’te açıklayacak.