SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bilgi birikimleri kıskandırıyor…

İşte Dünya Kupası'nda öne çıkan anlar...

Dünya Kupası'nın en dikkat çeken grubu ise Meksikalı güzel spikerler oldu.
Dünya Kupası'nda grup maçları sona erdi. Oynanan maçlar sonunda 16 takım bir üst tura yükselirken, birbirinden farklı hikayeler ve olaylar ise turnuvaya damgasını vurdu. İşte Dünya Kupası'nda ilk 15 günün ardından öne çıkanlar:
1-Kaleci Ochoa: Meksika'nın başarılı file bekçisi Ochoa, turnuvanın en dikkat çeken isimleri arasına girmeyi başardı. Özellikle Brezilya maçında yaptığı kurtarışlarla büyük dikkat çeken Ochoa, oynadığı 3 maç sonunda kalesinde sadece 1 gol gördü. Hakkında 6 parmaklı olduğu yönünde efsaneler üretilen Ochoa, sosyal medyanın da en çok konuştuğu isimlerden biri oldu.
2-Brezilya'nın favelaları: Brezilya'nın milyarlarca dolarlar harcayarak yaptığı statlara rağmen ülkenin öteki yüzü olan Favelalar ise Dünya Kupası'nın öne çıkan detaylarından biri oldu. Tamamen yoksulluk ve suç sistemi üzerine kurulu olan Favelalar, ülkedeki protestoların çıkış kaynağı olurken, büyük bir devlet meselesine dönüştü.
3-Arjantin'in Messi inancı: Arjantin halkı, Dünya Kupası'nda tamamen Messi'ye odaklanmış durumda. Şu ana kadar attığı 4 golle dikkatleri çeken Messi, 10 numaralı forması, kaptanlık pazubandı ve Maradona'nın 1986 Dünya Kupası'nı kaldırdığı yaşta olması sebebiyle ülkesinde büyük bir inancın sembolü haline geldi.
4-Şili işgali: Dünya Kupası'nın en dikkat çeken taraftar profillerinden biri de Şili'ye ait. Akın akın Brezilya'ya gelen Şili taraftarları ülkeyi neredeyse işgal etmiş durumdalar.Maracana'daki İspanya maçına kaçak girmek için inanılmaz yollara başvuran Şili taraftarları, polisi atlamakla kalmayıp basın odasını da yıkarak tribünlere girmeyi başardı.
5-Luis Suarez'in ısırığı: Uruguay'ı gruplardan çıkarmayı başaran Luis Suarez, kendisi için aynı başarıyı tekrarlayamadı. Daha önce Otman Bakkal ve Ivanovic'i ısırarak gündeme gelen Luis Suarez, İtalya maçında da Chiellini'ye aynı hareketi yapınca tarihin en büyük cezasıyla karşı karşıya kaldı. Uruguaylı golcü, 9 maç Dünya Kupası, 4 ay futboldan men ve 80 bin Euro para cezas aldı.
6-Yeşil Gol projesi: Dünya Kupası'nın başlamasıyla birlikte birbirinden çarpıcı projeler de gün yüzüne çıktı. Bunların içinde en anlamlısı ise Fonte Nova Stadı'nda gerçekleştirildi. Yeşil Gol olarak adlandırılan bu proje kapsamında Fonte Nova Stadı'nda atılacak gol başına 1.111 fidan dikileceği açıklandı. Ve turnuvanın başlamasıyla birlikte en gollü maçlar bu statta oynandı. Yetkililer toplam 21 gole karşılık 23 bin 331 fidanın koruma altına alınan Atlantik Ormanı'na dikileceğini ve dünyanın en büyük bioçeşitliliğine sahip yerlerinden birinde çok geç olmadan önlem almayı umuyorlar.
7-Japonlardan medeniyet dersi: Turnuvanın renkli takımlarından Japonya, taraftarlarıyla tüm dünyaya büyük bir medeniyet dersi verdi. Fildişi Sahilleri, Kolombiya ve Yunanistan'la aynı grupta yer alan Japonya tek bir galibiyet bile alamamasına rağmen taraftarlarıyla Dünya Kupası'na damgasını vurdu. Taraftarlar her maç sonunda ellerinde mavi poşetlerle tribünlerdeki çöpleri temizlerken taraflı tarafsız herkesin takdirini topladı.
8-Meksikalı spikerler: Dünya Kupası'nın en dikkat çeken grubu ise Meksikalı güzel spikerler oldu. Vanessa Huppenkothen ve Ines Sainz güzellikleri kadar futbol bilgileri, yorumları ve özel röportajlarıyla turnuvaya renk katmayı başardılar. Meksikalı güzeller, İspanyol meslektaşlarının pabucunu ise bu turnuva ile birlikte dama atmış oldular.
9-Gol teknolojisi: İlk kez 2014 Dünya Kupası'nda kullanımına izin verilen gol çizgisi teknolojisi, Fransa-Honduras maçıyla izleyenlere merhaba dedi. Daha önce kendisine fazla iş düşmeyen teknoloji, Fransa-Honduras maçında kullanıldı. Benzema'nın şutu önce direğe ardından kaleciye çarptı ve kale çizgisine doğru ilerledi. Ve teknoloji bu pozisyonun ardından gol kararı vererek ilk görevinden başarıyla ayrıldı.
10-Serey Die'nin gözyaşları: Fildişi Sahilli futbolcu Serey Die, Dünya Kupası'nda Kolombiya maçı öncesi milli marş okunurken gözyaşlarını tutamadı. Futbolcunun babasını kaybettiği için ağladığı konuşulsa da bunun gerçek olmadığı ve Die'nin tamamen milli formayı giymekten dolayı duyduğu gurur nedeniyle duygusal anlar yaşadığı ortaya çıktı. Futbolcunun gözyaşları dünya medyasında da büyük yankı uyandırdı.