SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Metin KOÇ / Amkspor.Com / @kocmtn

Brezilya’da düzenlenen 2014 Dünya Kupası ilginç sürprizlere sahne oluyor… Bu sürprizlerden şüphesiz en dikkat çekeni Kosta Rika’nın parmak ısırtan başarısı.

İngiltere, İtalya ve Uruguay gibi iddialı ekiplerin yer aldığı nam-ı diğer ölüm grubunu ilk sırada tamamlayan Kuzey Amerika ülkesi bir anda kupa gündeminin ilk sırasına oturdu.

Kupanın ilk maçında Uruguay karşısında aldıkları 3-1’lik göz kamaştırıcı galibiyet birçok spor otoritesi tarafından sürpriz olarak nitelendirilmişti. Ancak Jorge Luis Pinto’nun öğrencileri gerçeğin hiç de öyle olmadığını gözler önüne serdi.

Prandelli’nin İtalya’sını da 1-0’lık sonuçla eli boş gönderen Kosta Rikalı oyuncular ikinci tur biletini ceplerine koyarken, 4,5 milyonluk ülkelerini sokağa döktü.

Grubun son maçında, büyük umutlarla Brezilya’ya gelen İngiltere ile golsüz berabere kalarak üçüncü maçından da puan çıkaran Pinto’nun öğrencileri ayakta alkışlandı.

ŞİMDİ SIRA YUNANİSTAN’DA

Kupanın ikinci turunda Yunanistan ile eşleşen Kosta Rika bu maçı da kayıpsız atlatarak, adını dünyanın en başarılı 8 futbol ülkesi arasına yazdırmaya hazırlanıyor.

Kosta Rika’nın İtalya ve İngiltere’yi eve eli boş gönderdiği düşünülürse Yunanistan karşısında tarih yazmaları hiç de uzak ihtimal görünmüyor.

KADRO DEĞERİ SADECE 27.5 MİLYON EURO

Takımı 2011’den bu yana, 61 yaşındaki Jorge Luis Pinto yönetiyor. Kadrosundaki futbolculardan sadece 10’u Avrupa’nın mütevazi ekiplerinde top koşturan Kosta Rika’nın kadro değeri 27.5 milyon euro. İngiltere’nin 341 milyon Euro, İtalya’nın 312 milyon Euro, Uruguay’ın ise 220 milyon Euro kadro değerine sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda bu küçük Kuzey Amerika ülkesinin ne denli büyük bir başarıya imza attığı gözler önüne seriliyor.

EN SON 1990’DA GRUPTAN ÇIKTILAR

Bundan önce iki kez Dünya Kupası’na katılan Kosta Rika kupaya her zaman renk kattı. İtalya’da düzenlenen 1990 Dünya Kupası’nda İsveç ve İskoçya’yı mağlup eden Kosta Rika ikinci tura yükselme başarısı göstermişti.

TÜRKİYE’Yİ UNUTAMIYORLAR

Japonya ve Güney Kore ortaklığında düzenlenen 2002 Dünya Kupası’nda Çin’i mağlup eden Kosta Rika, Türkiye ile 1-1 berabere kalmıştı. Gruptan çıkmasına ramak kalan Kuzey Amerika ülkesi son maçta Brezilya’ya 5-2 mağlup olunca ikinci tur biletini averajla Türkiye’ye kaptırmıştı.

Yayınlanma Tarihi:17:28,