SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / Amkspor.com

Brezilya’da düzenlenen 2014 FIFA Dünya Kupası’nda ilk tur maçları tamamlandı. Büyük sürprizlere sahne olan ilk tur maçlarının ardından son şampiyon İspanya ile birlikte İtalya, İngiltere, Rusya, Portekiz gibi güçlü takımlar da turnuvaya erken veda etti.

Turnuvanın başında kimisi favori, kimisi ise gizli favori olarak gösterilen bu takımların, elenmek dışında başka ortak noktaları da bulunuyor. Dünya Kupası’nda mücadele eden takımları çalıştıran teknik adamların kazançlarına baktığımızda ilk üç sırada yer alan isimlerin başarısızlığı göze çarpıyor.

Listenin ilk sırasında Rusya’yı çalıştıran Fabio Capello yer alıyor. Yıllık kazancı 7 milyon pound olan İtalyan çalıştırıcı, aldığı paraya rağmen ne oynattığı futbol ne de aldığı sonuçlarla taraftarlarını memnun edebildi. Belçika, Cezayir ve Güney Kore ile aynı grupta yer alan Rusya, galibiyet alamadan ülkesine geri dönüyor.

İkinci sırada yer alan İngiltere’nin çalıştırıcısı Roy Hodgson da bekleneni veremeyen isimler arasında. Yıllık 3.5 milyon pound kazanan tecrübeli isim, genç ve dinamik bir kadro ile geldiği Dünya Kupası’nda hayal kırıklığı yarattı. İtalya, Uruguay ve Kosta Rika ile birlikte ölüm grubunda yer alan İngiltere, kötü oyunu sonrası galibiyet alamadan turnuvaya veda etti.

Listenin üçüncü sırasında ise İtalya’nın başındaki Cesare Prandelli bulunuyor. Yılda 2.5 milyon pound kazanan Prandelli, grubun ilk maçında İngiltere’yi yenerek taraftarlarını umutlandırdı. Ancak o maçta da oyunu beğenilmeyen İtalya, Kosta Rika ve Uruguay’a yenilerek ikinci turu göremedi.

Dünya Kupası’nın en az kazanan teknik direktörü olarak dikkat çeken Miguel Herrera ise oynattığı futbol ve aldığı sonuçlarla futbolseverleri kendisine hayran bıraktı. Yılda sadece 125 bin pound kazanan Herrera’nın öğrencileri, Kamerun ve Hırvatistan’ı yenip, Brezilya ile berabere kalarak yenilgi almadan gruptan çıkmayı başardı. Meksikalı çalıştırıcı sadece aldığı sonuçlar ile değil oynattığı futbol ile de futbolseverlerin takdirini kazanmayı başardı.

Yayınlanma Tarihi:10:05,