SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kimse bunu tahmin bile etmiyordu!

Futbolseverler son dönemin en gollü Dünya Kupası'na tanıklık ediyor. Oynanan 48 maçta toplam 136 gol atıldı. Kupa ayrıca büyük sürprizlere de sahne oldu.

Dünya Kupası, 12 Haziran'da, Brezilya ile Hırvatistan'ı karşı karşıya getiren açılış maçıyla başladı. O sırada kimse, son yılların en zevkli ve sürprizlere açık kupasını izleyeceklerini tahmin etmiyordu.
Ev sahibi Brezilya, oynadığı futbolla kendisini 1 numaralı favori gösterenleri tatmin etmese de, grup lideri olarak 2. tura çıkmayı başardı.
Almanya, Arjantin, Fransa, Belçika, Hollanda ve Kolombiya gibi favoriler de gruplarını ilk sırada tamamladı.
İlk tur büyük sürprizleri de beraberinde getirdi. En büyük sürprizi şüphesiz, İngiltere, İtalya ve Uruguay'ın bulunduğu gruptan ilk sırada çıkan Kosta Rika yaptı.
Bir diğer sürpriz ise son şampiyon İspanya'nın, 2. turu göremeden elenmesiydi.
İngiltere, İtalya ve Portekiz gibi iddialı Avrupa ülkeleri de, İspanya gibi erken evine döndü.
Onlara Bosna-Hersek ve Hırvatistan'ın da katılmasıyla, 13 Avrupa ülkesinden 7'si, 2. turu göremeden kupaya veda etti.
Amerikalılar ise Avrupa'nın aksine şu ana kadar çok başarılı bir turnuva geçiriyor.
Amerika kıtasından gruplarda mücadele eden 10 ülkeden sadece Ekvador ve Honduras 2. tura yükselemedi.
Brezilya, 3 CONCACAF temsilcisinin 2. turda mücadele edeceği ilk Dünya Kupası olarak da tarihe geçti.
Gruptan çıkmayı başarabilen Afrika temsilcileri ise Nijerya ve Cezayir oldu. Böylece dünya kupaları tarihinde ilk kez, 2 Afrika ülkesi birden 2. tur bileti aldı.
Başarılı bir turnuva geçiren Cezayir, tarihinde ilk kez 2. tura yükselmenin sevinci içinde...
İlk kez 2. tura çıkan bir başka ülke ise son grup maçında, Fildişi Sahili’ni uzatma dakikalarındaki penaltıyla yenen Yunanistan...
Kupanın en çok kazanan teknik direktörleri Fabio Capello, Roy Hodgson ve Cesare Prandelli ise takımlarını gruptan çıkarmayı başaramadı.
Japonya ve Güney Kore de büyük hayal kırıklığı yarattı. Kağıt üzerinde daha zayıf görünen birçok ülke, güçlü rakipleriyle başa baş mücadele ederken, Uzakdoğu temsilcileri kolay teslim oldu.
Grup maçlarında hat-trick yapan oyuncular ise Thomas Müller ve Xherdan Shaqiri oldu.
Grup maçlarının en golcü oyuncuları Messi, Neymar ve Müller oldu. 3 oyuncunun da 4'er golü bulunuyor.
Futbolseverler grup sürecinde gole doydu. Neredeyse grup sürecinde, 2010 Dünya Kupası’nın tamamında atılan gol sayısına yaklaşıldı. 48 maçtan tam 136 gol çıktı. Bir başka deyişle maç başına 2,8 gol atıldı. 2010 Dünya Kupası’nda ise toplam 145 gol atılmıştı.
Ancak altın ayakkabı yarışı sonuna kadar sürecek gibi görünüyor. Zira 2. turda mücadele etmeye hak kazanan James Rodriguez, Karim Benzema, Arjen Robben, Robin Van Persie ve Xherdan Shaqiri’nin de 3'er golü bulunuyor.