SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gazze Ablukasını Kaldırmak İçin Halk Komitesi, “İşgalci ablukası altında penceremiz Dünya Kupası” sloganıyla sembolik “Dünya Kupası” düzenledi.

Sabah yapılan açılış maçlarıyla başlayan ve pazar gününe kadar devam edecek turnuvaya, Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’na katılan ülkeleri temsilen birer takım katılıyor.

Turnuva Düzenleme Komitesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Gazze Spor Kulübü ile İslam Hayır Cemiyeti Kulübü arasında yapılan açılış maçıyla başlayan turnuva, Filistin Futbol Federasyonu çatısı altında yapılıyor.

Komite Başkanı Cemal el-Hadari, 5 kişiden oluşan takımların oynadıkları maçların 20 dakika olduğunu belirterek, “Bütün dünyanın büyük ilgi gösterdiği Brezilya’da yapılan dünya kupasını taklit ederek, ‘Gazze 8 yıldır abluka altında ve ambargoya direniyor’ mesajını gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

Uluslararası topluma Gazze’deki ablukayı görme çağrısında bulunan Cemal el-Hadari, “Gazze futbol diliyle dünyaya abluka altında olduğunu haykırıyor” dedi.

Filistin Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı İbrahim Ebu Selim de “Bu kupa futbolla ilgili herkese seslenerek yeryüzünde Gazze isimli bir yerin var olduğunu, türlü zorluk ve zulüme karşı direndiğini ve buranın 8 yıldır İsrail’in acımasız ablukası altında olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.