SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Amkspor.com / DIŞ HABERLER

ABD futbol tarihinin belki de en önemli karşılaşmalarından biri olan Almanya maçı, tüm ülkeyi ekran başına kilitledi. Karşılaşmaya büyük önem New York Valisi Andrew Cuomo, çalışanlarına öğlen tatilinin üzerine 1 saat daha izin vererek, Almanya maçını kaçırmamalarını sağladı.

Vali’nin bu jesti aslında ABD Milli Takımı’nın teknik direktörü Jurgen Klinsmann’ın Twitter hesabından yayınladığı mektubun bir sonucu. Klinsmann, mektubunda “Tüm ABD’lilerin desteğini bekliyorum. Biliyorum bu işlerin biraz aksamasına neden olacak ancak bunun için çok iyi bir nedenimiz var” diyerek adeta resmi tatil ilan edilmesini istemişti.

Klinsmann’ın bu isteğini kısmen de olsa yerine getiren Vali Cuomo, Klinsmann’ın arzusuna Twitter’dan yayınladığı mesaj ile cevap verdi. Cuomo yazdığı mesajda “New York eyaleti olarak takımımızın arkasındayız. ABD-Almanya maçını izlemeleri için tüm New Yorklu çalışanların öğle izni saat 12'de başlamak üzere iki saate çıkarılmasını onaylıyorum. Tüm New Yorklular adına takıma şans diliyorum. New York kazanacağımıza inanıyor” diyerek Klinsmann’a ve çalışanlara jest yaptı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Air Force One uçağında, Dışişleri Bakanı John Kerry ise Paris Büyükelçiliği’nde seyrettiği karşılaşma tüm ülkeyi ekran başına topladı. Hem evlerinde hem de meydanlarda kurulan dev ekranlarda takımlarını destekleyen ABD taraftarları, Almanya’ya yenilmelerine rağmen ikinci tur vizesini alınca sevince boğuldu.

Yayınlanma Tarihi:15:31,