SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
UEFA, Derwall’i unutmadı

UEFA, Derwall’i unutmadı

UEFA, bir dönem Galatasaray'ı da çalıştıran Alman teknik direktörü ölüm yıl dönümünde andı.

UEFA, bir dönem Galatasaray’ı da çalıştıran Alman teknik direktör Jupp Derwall’ı ölüm yıl dönümünde unutmadı.

UEFA’nın internet sitesinde, Derwall’ın 5. ölüm yıl dönümü dolayısıyla yayımlanan analiz haberde, Alman teknik direktörün, “Kendimi neredeyse bir Türk vatandaşı gibi hissediyorum. Türkiye benim ikinci evim” sözleri yer aldı. Haberde, 26 Haziran 2007 yılında 80 yaşındayken hayata gözlerini yuman Derwall’ın, Galatasaray’ı çalıştırdığı dönemde “Türk futbolunu modernize ederek yeniden oluşturduğu” vurgulandı.

Derwall’ın hayatını kaybettiği gün Türkiye’nin kendi vatandaşını kaybetmiş gibi yas tuttuğu ifade edilen haberde, merhum çalıştırıcının Galatasaray’da yaşadığı başarıların büyüklüğünden çok, Türk futboluna getirdiği yenilikler ve yöntemlerin bıraktığı etki anlatıldı.

Haberde, Derwall dönemi sonrasında Türk teknik direktörler Mustafa Denizli ve Fatih Terim’in kulübe getirdiği uluslararası başarılar da Alman teknik direktörün bıraktığı izlerin kanıtı olarak gösterildi.

Derwall’ın İstanbul’daki ilk günlerini, “facia” olarak nitelediği belirtilen haberde, “antrenman sahasının çimen yerine çamur ve zeminden oluştuğu, zemine düşen futbolcuların incindiği ve futbolcuların basit futbol kurallarını bile uygulayamadıkları, topa kayarak müdahale edemediklerini” söylediği aktarıldı.

Açıklamada, “Derwall’ın kulübe geldiğinde yaşadığı şok ve ilk izlenimler” sonrasında, kulübün idman sahalarının modernize edilmesinde ve kulübün itibarının yükseltilmesinde önemli roller üstlendiği belirtildi.

Derwall, 1984-1987 yılları arasında Galatasaray teknik direktörlüğü yapmış, 2007 tarihinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti.