SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Filede “Şampiyonlar Ligi” kuraları çekiliyor

Filede “Şampiyonlar Ligi” kuraları çekiliyor

Voleybolda, 2015 CEV DenizBank Avrupa Şampiyonlar Ligi kuraları Cuma günü çekilecek.

Voleybolda, 2015 Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) DenizBank Avrupa Şampiyonlar Ligi kuraları Cuma günü çekilecek.

Organizasyonda lig etabı olarak adlandırılan grup maçlarının kura çekimi, yarın Avusturya Voleybol Federasyonu’nun, Viyana’da evsahipliği yapacağı Avrupa Voleybol Galası’nda gerçekleştirilecek. Bayanlar ve erkeklerde toplam 48 takımın mücadele edeceği ligde 2’si erkek olmak üzere 5 Türk takımı yer alacak.

Erkeklerde 4, bayanlarda ise 1 takımın wild card (özel davet) aldığı organizasyonda Türkiye’yi, erkeklerde Halkbank ve Fenerbahçe, bayanlarda ise VakıfBank, Fenerbahçe ve Eczacıbaşı VitrA temsil edecek.

Takımlar ilk önce lig etabı olarak adlandırılan grup maçlarında mücadele edecek. 28 takımın yer aldığı erkeklerde, 4’erli 7 grupta, 3’ü iç 3’ü dış sahada olmak üzere yapılacak etap maçlarının ardından 12 takım tur atlayacak.

Gruplarında 1. olan 7 takım ile 2. sırayı alan takımlar arasında en iyi skoru elde eden 5 takım, 12’li play-off turuna yükselecek. Ligin son etabı olan Dörtlü Final’e evsahipliği yapacak takım, buraya doğrudan katılım hakkı elde edeceği için 2. sırayı alan takımlar arasında 6. olan ile yer değiştirecek ve Dörtlü Final’e kadar maç yapmayacak. 2. sıradaki son takım ile 3. sırayı alan takımlar arasında en iyi dereceyi elde eden 3 takım ise CEV Kupası Challenge Turu’na geçiş yapacak.

20 takımın bulunduğu bayanlarda, 5 ayrı grupta 3’ü iç, 3’ü dış sahada olmak üzere yapılacak lig etabı maçları sonunda gruplarında ilk iki sırayı alan 10 takım ile 3. sırayı alan takımlar arasında en iyi dereceyi elde eden 2 takım tur atlayacak. Erkeklerde olduğu gibi Dörtlü Final’e evsahipliği yapacak takım, yerini bir sonraki 3. olan takıma bırakacak. 3. sırada yer alan son iki takım ile 4. sırayı alan takımlar arasında ilk iki sırayı alan iki takım, CEV Kupası Challenge Turu’na geçecek.

Lig etabı, erkeklerde kasım ayının ilk haftası, bayanlarda ise kasım ayının 2. haftasında başlayacak.

2015 CEV Denizbank Avrupa Şampiyonlar Ligi kura çekiminde yer alacak takımlar şöyle:

Erkekler: Hypo Tirol Innsbruck, Posojilnica AICH/DOB (Avusturya), Knack Roeselare, Precura Antwerp, Noliko Maaseik (Belçika), Marek Union-Ivkoni Dupnitsa (Bulgaristan), Jihostroj Ceske Budejovice (Çek Cumhuriyeti), CAI Teurel (İspanya), Tours VB, Paris Volley (Fransa), Berlin Recycling Volleys, VfB Friedrichshafen, Olympiacos Piraeus (Almanya), Cucine Lube Treia, Sir Safety Perugia, Copra Elior Piacenza (İtalya), Budvanska Rivijera Budva (Karadağ), PGE Skra Belchatow, Asseco Resovia Rzeszow, Jastrzebski Wegiel (Polonya), Tomis Constanta (Romanya), Zenit Kazan, Lokomotiv Novosibirsk, Belogorie Belgorod (Rusya), ACH Volley Ljubljana (Slovenya), Energy Investments Lugano (İsviçre), Halkbank, Fenerbahçe Grundig (Türkiye)

Bayanlar: Rabıta Bakü, Azeryol Bakü (Azerbaycan), Agel Prostejov (Çek Cumhuriyeti), LP Salo (Finlandiya), RC Cannes, Nantes VB (Fransa), Dresdner SC (Almanya), Nordmeccanica Piacenza, Unendo Yamamay (İtalya), Chemik Police, Impel Wroclaw (Polonya), Stiinta Bacau (Romanya), Dinamo Kazan, Dinamo Moskova, Omichka Omsk Region (Rusya), Partizan Vizura Beograd (Sırbistan), Volero Zürih (İsviçre), VakıfBank, Fenerbahçe, Eczacıbaşı VitrA (Türkiye)