SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Del Bosque’ye vefa örneği

Del Bosque’ye vefa örneği

İspanya Milli Takımı Teknik Direktörü Vicente del Bosque'nin, Dünya Kupası'nda alınan başarısız sonuçlara rağmen 2016'ya kadar görevinde kalacağı belirtildi.

Tarihindeki en kötü Dünya Kupası’nı yaşayan İspanya Milli Takımı’nda, faturanın, sözleşmesi daha önce 2016 Avrupa Şampiyonası’na kadar uzatılan teknik direktör del Bosque’ye kesileceği tartışılırken, İspanyol teknik adamın, dün İspanya Futbol Federasyonu (RFEF) ile bir araya gelmesiyle iddialar çürümüş oldu.

İspanya Milli Takımı’nın ülkeye dönmesinin ardından RFEF’in Madrid’deki merkez binasında yapılan toplantıyla ilgili resmi açıklama gelmese de İspanyol basını, Del Bosque ile yola devam edilmesi konusunda hiçbir şüphe olmadığını iddia etti. RFEF Başkanı Angel Millar ve Genel Sekreter Jorge Perez Arias ile görüşen Del Bosque’nin, 2016 Avrupa Şampiyonası’na kadar görevde kalacağı ve sözleşmesini tamamlayacağı belirtildi.

Bir Dünya Kupası’nda ilk defa ilk iki maç sonunda matematiksel olarak elenen İspanya’da, takımda beklenen köklü değişimin teknik kadroda değil futbolcularda olması bekleniyor. RFEF’in, İspanya Milli Takımı’nda yapılmak istenen değişimi en iyi del Bosque’nin yöneteceğini düşündüğü ifade edilirken, RFEF’in bu kararı, del Bosque’ye bir vefa örneği olarak değerlendirildi.

63 yaşındaki teknik adamın, İspanya’yı 2010’da Dünya Şampiyonu, 2012’de Avrupa Şampiyonu yaparak tarihindeki en iyi dönemi yaşatmasının ve görevde olduğu 2008 yılından bu yana federasyon ile çok uyumlu çalışmasının, federasyonun kararında payının büyük olduğu savunuluyor.

İspanya Milli Takımı tarihinde, en uzun süre görevde kalan teknik direktör Vicente del Bosque, takımıyla 90 maçta 72 galibiyet, 8 beraberlik ve 10 yenilgi yaşadı.

Brezilya’daki Dünya Kupası’nda alınan kötü sonuçların ardından “altın çağın sona erdiği” değerlendirmelerine maruz kalan İspanya Milli Takımı’nda, ilk aşamada Xavi Hernandez, Xabi Alonso, İker Casillas ve David Villa gibi önemli futbolcuların takımla yollarının ayrılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Takım içinde sorunları olduğu bilinen Pique ve Cesc Fabregas’ın ise yeniden kazanılmasına gayret gösterileceği ileri sürülüyor.

Ayrıca yeni dönemde, 21 Yaş Altı Milli Takımı’ndan gelen Saul, Jese, Alberto Moreno, Bartra, Muniain, Deulofeu, Isco gibi isimlere de daha çok fırsat verilmesi bekleniyor.

İspanya Milli Takımı’nın, yeni dönemdeki ilk provası, 4 Eylül’de Fransa ile oynanacak özel maç olacak.