SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Suarez’e tepkiler sürüyor

FIFA Asbaşkanı Jim Boyce, 2014 FIFA Dünya Kupası D Grubu maçında İtalyan savunmacı Giorgio Chiellini'yi ısıran Uruguaylı forvet Luis Suarez ile ilgili "FIFA olayı ciddiyetle soruşturmalı ve gereken ceza neyse vermelidir" dedi.

Güncellenme: 00:46, 25/06/2014
Suarez’e tepkiler sürüyor

Kuzey İrlandalı yönetici Boyce, BBC’ye yaptığı açıklamada, Suarez’in harika bir futbolcu olduğunu ancak bu davranışıyla kendisini bir kez daha şiddetli eleştirilerin merkezine yerleştirdiğini belirterek, “FIFA olayı ciddiyetle soruşturmalı ve gereken ceza neyse vermelidir” ifadesini kullandı.

Bir FIFA yetkilisi de Boyce’un demeciyle örtüşür biçimde hakem raporunu beklediklerini ifade ederek, “Meseleyi sağlıklı biçimde değerlendirmek için gerekli tüm unsurları toplayacağız. Hakemin gözünden kaçan ihlalleri cezalandırmak FIFA Disiplin Komitesi’nin görevidir. 3 maçtan 2 aya kadar ceza verilebilir” diye konuştu.

Uruguay Teknik Direktörü Oscar Tabarez, karşılaşma sonrası düzenlenen basın toplantısında, Suarez’in pozisyonu hakkında konuşmadan önce görüntüleri izlemek gerektiğini dile getirerek, “Suarez’in yaptığı hatalar, onun kimi basın kuruluşlarınca hedef alındığı gerçeğini değiştirmez” değerlendirmesinde bulundu.

Maçın ardından istifasını açıklayan İtalya Teknik Direktörü Cesare Prandelli, “Olayla ilgili görüntüleri izlemedim ama Chiellini’nin omzundaki ısırık izlerini gördüm” yorumunu yaptı.

İtalyan futbolcu Chiellini ise ülkesinin Rai televizyonuna yaptığı açıklamada, Suarez’in pozisyon sonrası kendisini açıkça yere attığını çünkü yapmaması gereken bir şey yaptığının farkında olduğunu söyleyerek, “Suarez’in oyundan atılmaması inanılır gibi değil. Her şey ortada” dedi.

FIFA’nın Suarez’e yaptırımı ne olacak

2013 yılındaki İngiltere Premier Ligi maçında Chelseali savunma oyuncusu Branislav Ivanovic’in kolunu ısırdığı gerekçesiyle 10 maç ve Ajax forması giydiği 2010’da PSV Eindhoven’dan Otman Bakkal’ı ısırdığı için 7 maç cezaya çarptırılan 27 yaşındaki Suarez’in üçüncü “ısırma” vukuatından ceza alıp almayacağı, alacaksa da cezanın ne olacağı merak konusu.

Bugüne kadar Dünya Kupası tarihinde verilen en ağır cezayı İtalyan Mauro Tassotti almıştı. ABD 1994’te İspanyol Luis Enrique’nin burnuna dirsek atan İtalyan futbolcu, 8 maçlığına futboldan men edilmişti.

Suarez, Uruguay’ın 1-0 kazanarak 2. tura yükseldiği İtalya maçının 80. dakikasında, karşılaşma berabere devam ederken ceza alanındaki ikili mücadelede Chiellini’nin omzunu ısırmıştı. Pozisyonun ardından iki futbolcu da kendini yere bırakmış, Suarez, dirsek darbesi almışcasına ağzını tutarken, omzunu göstererek hakeme bir süre tepkide bulunan Chiellini, itirazlarından sonuç alamamıştı. Meksikalı hakem Marco Rodriguez ise iki oyuncuyu da uyarmakla yetinmişti.

Yayınlanma Tarihi:00:45,