SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Aytunç ERKİN / SÖZCÜ

2009'da düğmeye basıldı

İDDİANAMEDE soruşturmanın 2011'de başladığı yazılıyor ama Ergenekon Davası ve Taraf'ın bir manşeti, operasyon için 2009 yılında düğmeye basıldığını kanıtlıyor. Taraf, 29 Mart 2009'da şu manşeti attı: “Ergenekon Fenerbahçe'de. Ergenekon İddianamesi'ne giren telefon kayıtlarına göre Ergenekoncular, Fenerbahçe tribün liderleriyle anlaşıp Şükrü Saracoğlu Stadı'na ‘Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' pankartları astırmışlar.”

Dinleme izni 2009'da çıkmış

DEVRİMCİ Karargah Davası'nda Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazılan dinleme talebinde karartılan ilk iki ismin, ‘Lokman Aksu' kod adıyla Aziz Yıldırım olduğu mahkemenin izin yazısında görülüyor.

AZİZ YILDIRIM, DEVRİMCİ KARARGAH DAVASINDA BAŞKA BİR İSİM ALTINDA DİNLENMİŞ

Mahkeme, Aziz Yıldırım ve diğer sanıklar için ‘Yeniden yargılama' kararı verdi, Abdullah Kiğılı ‘Yeni deliller çıkacak' dedi.

O belgeler, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın elinde

İSTANBUL 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin “futbolda şike” davasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu sanıkların “yeniden yargılanma” ve “infazın durdurulması” talebini kabul etmesinin ardından Fenerbahçe Kulübü Başkanvekili Abdullah Kiğılı'nın TRT Spor'da yaptığı şu açıklama gündeme bomba gibi düştü. Kiğılı, “Yeni deliller çıkacak. O günlerde istenilmeyen, gelmesi gereken kişiler kabul edilmemişti.

Bunların hepsi ortaya çıkacak. Ortalık çok karışabilir. İlk kez sunacağımız deliller var. Bunların hepsini sunacağız” dedi. Peki o yeni belgeler neler? İşte SÖZCÜ'nün ulaştığı bilgi ve belgeler:

1- 17 ARALIK SONRASI iKi ÖNEMLi iTiRAF GELDi

AZİZ Yıldırım'ın avukatları 8 Mayıs 2014'te, İstanbul 13. Ağır Ceza'ya bir dilekçe sunmuş ve o dilekçede, 12 Şubat 2012'de başlayan davanın duruşma tutanaklarının sahte olduğunu, yeniden yargılamanın gerçekleşmesini ve infazın durdurulmasını madde madde anlatmıştı. O maddelerden birisi dikkat çekiciydi.

Avukatlar, 17 Aralık Yolsuzluk Operasyonu sonrası iki kamu görevlisinin Aziz Yıldırım'a ‘kumpas' kurulduğu yönünde ifade verdiklerini iddia ettiler ve “Soruşturma aşamasında görev alan iki kamu görevlisinin ‘müvekkilimize (Aziz Yıldırım'a) kumpas kurulduğu' yönündeki beyanları düşünüldüğünde münfesih mahkemece verilen kararın ve dayandığı gerekçelerin sonra da ortaya çıkan deliller karşısında ne kadar hatalı olduğu anlaşılmaktadır.

İki polis memurunun başka bir soruşturmada verdiği ifadeler İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan talep edilebilir” dediler. Şike sürecinde kimler gitti, kimler kaldı?Şike sürecinde kimler gitti, kimler kaldı?

2- DEVRiMCi KARARGAH Davası'nda Aziz Yıldırım

OPERASYONUN, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın sanık olarak yargılandığı Devrimci Karargah davasına kadar uzandığı ortaya çıktı. Yürütülen soruşturmada, Avcı'nın yanı sıra Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da 2009'da “Lokman Aksu” sahte ismiyle dinlendiği iddia edildi. Avcı'nın dava dosyasında bulunan 7 Kasım 2009 tarihindeki bir belgeye göre, dört polis, 4 telefonun takibini talep etti.

Talebin bulunduğu belge, mahkemeye gönderilirken, 1. ve 2. sıradaki kişinin adı ve IMEl nu- marası karartıldı. İbrahim Sağlam ve Necip Kalan isimlerinin ise açık olduğu belgede tedbir “Devrimci Karargah örgütünün bürokratik çevrelerle ilişki arayışına girerek olası soruşturma ve kovuşturma çalışmalarına karşı tedbir geliştirme” ifadesiyle gerekçelendirildi. Daha sonra da futbol camiasıyla ilgili şu bölüm eklendi:

3- CiHAN OSKAY'IN O MEKTUBU: KUMPAS KURDUK

11 Haziran 2014'te, dava sürecinde ‘Aziz Yıldırım şike yaptı' diye aleyhine tanıklık yapan Cihan Oskay, Yıldırım'ın avukatlarından Abdurrahim Erol'a hitaben yazılan mektubunda, “Şike davası kumpastır.

3 Temmuz süreci 2 yıl (2009) öncesinden planlanan büyük operasyondur. Belgeler bendedir. Her şeyi anlatmaya hazırım” dedi. Paralel olarak adlandırılan grubun medya yöneticisinin kendisini ziyaret ettiğini ve Aziz Yıldırım ile ilgili davada tanıklık yapmasını istediğini ifade eden Oskay, “Ben cezaevindeyken savcılar devreye girdi.

İki kere Muğla'dan İstanbul'a özel olarak götürüldüm. İsimleri belli olan meşhur iki savcı ile özel görüşme yaptım. Bu görüşmelerim belgelidir” ifadelerini kullandı.

Hepsini başka isim vererek dinlemişler

“EKONOMİK anlamda büyük meblağların söz konusu olduğu futbol camiası içinde örgütlü bir şekilde gerektiğinde cebir ve tehdit kullanarak haksız ekonomik kazanç sağlamak amacıyla faaliyet gösteren şahısların başta emniyet personeli olmak üzere farklı bürokratik çevrelerle ilişki arayışına girdikleri, (X) isimli polis memurunun bahsi geçen şahıslarla maddi menfaat temini temelinde ilişki geliştirerek kamu hizmetine tahsisli imkanları örgüt çıkarına kullandığı, olası soruşturma ve kovuşturma faaliyetlerine yönelik şahıslara bilgi desteği sağladığı istihbar edilmiştir.” İlk iki belgede isminin üzeri ve diğer bilgileri kapatılan şahıs ise hakimin verdiği kararda ortaya çıktı.

İlk iki belgede gerçekte Hanefi Avcı olan İbrahim Sağlam ve yine gerçekte Necdet Kılıç olan Necdet Kalan isimlerinin yanı sıra, Lokman Aksu ismi yazılmıştı. Aksu ismiyle iki telefon numarasının dinlendiği de anlaşılmıştı. Lokman Aksu isminde birinin dava sürecinde yer almamasına dikkat çekti.

Dava açılacak gözler Aydınlar'da

F.BAHÇE, yeniden yargılama süreciyle birlikte yeni bir hukuk mücadelesine de başlayacak. Sarı-lacivertlilerin, İsviçre Federal Mahkemesi'nde açtığı dava 3 Temmuz'da görüşülecek. Davanın kazanılması ve Devler Ligi vizesi alınması halinde UEFA ve TFF'ye maddi tazminat davaları açılacak.

Kanarya'nın 2011-12'de Şampiyonlar Ligi'ne gönderilmemesi kararına imza atan dönemin TFF Başkanı M.Ali Aydınlar, F.Bahçe'nin davayı kazanması halinde 45 milyon euroyu cebinden vereceğini söylemişti. Aydınlar'ın yorumu bekleniyor.

Anayasa Mahkemesi kararını açıklıyor

ANAYASA Mahkemesi, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın adil yargılanmadığı ve doğal hakim ilkesinin ihlal edildiği gerekçesiyle yaptığı başvuruyu birkaç gün içinde karara bağlayacak. Anayasa Mahkemesi'nin kararını yarın ya da cuma günü açıklaması bekleniyor. Anayasa Mahkemesi, Aziz Yıldırım lehine bir karar vermesi durumunda Fenerbahçe Başkanı önemli bir kazanım daha elde etmiş olacak.

İTALYA’DA YENİ HOCA KİM OLACAK?

SAMARAS: “HATIRLAMIYORUM BILE!”

MUSLERA’DAN MESAJ VAR!

SUAREZ ŞIMDI YANDI!

Yayınlanma Tarihi:08:35,