SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, “futbolda şike” davasında Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu sanıkların “yeniden yargılanma” ve “infazın durdurulması” talebini kabul etti. Öte yandan “kumpas kurulduğuna” ve “tutanaklarda sahtecilik” yapıldığı iddiasıyla yapılan “yeniden yargılanma” talebini ise reddetti.

Böylece Aziz Yıldırım cezaevine girmeyecek ve şike davası yeniden görülecek.

Aziz Yıldırım’ın avukatı Emre Kapukaya, “Yeniden yargılama kabul edildi. Böylelikle infaz durdurulmuş oldu. UYAP’a henüz ulaşılmıyor. Kısa süre içinde belgeli açıklama yapılacak” dedi.

FENERBAHÇE KULÜBÜ RESMEN AÇIKLADI

Yapılan açıklamada: “İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, sözde şike davasında, Başkanımız Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu sanıkların, “Yeniden Yargılanma” ve “İnfazın Durdurulması” talebini kabul etti.” ifadeleri kullanıldı.

 

İŞTE O GEREKÇELİ KARAR

1. Görevsizlik ve yetkisizlik kararları verilmesine ilişkin taleplerin oy birliği ile reddine.

2. Sanıklara kumpas kurulduğuna ilişkin iddialar sebebiyle yargılamanın yenilenmesi taleplerinin oy birliği ile reddine.

3. Duruşma tutanaklarında sahtecilik yapıldığına ilişkin iddialar sebebiyle yargılamanın yenilenmesi taleplerinin oy birliği ile reddine.

4. 6526 Sayılı Yasayla CMK’da yapılan değişikliklerin CMK 311/1-e maddesi kapsamında kaldığı değerlendirildiğinden, bu duruma göre hükümlüler; Aziz Yıldırım, Olgun PEKER, İlhan Yüksel EKŞİOĞLU, Abdullah BAŞAK, Ahmet ÇELEBİ ve Selim KIMIL hakkındaki yargılamanın yenilenmesi taleplerinin mahkumiyet kararı verilerek Yargıtay 5. Ceza Mahkemesince oananarak kesinleşen suçları yönünden CMK 318/1 maddesi gereğince oy birliği ile kabule değer olduğuna.

5. Yargılamanın yenilenmesine yönelik talepte bulunmyan diğer tüm sanıkların hukuki durumlarının yeniden değerlendirilmesine oy çokluğuyla yer olmadığına.

6. İleride telafisi imkansız zararlara sebebiyet vermemek açısından sanıklar; Aziz YILDIRIM, Olgun PEKER, İlhan Yüksel EKŞİOĞLU, Abdullah BAŞAK, Ahmet ÇELEBİ ve Selim KIMIL’ın CMK 312 madde gereğince oy çokluğu ile infazlarının geri bırakılmasına.

7. Hapis cezası kesinleşmiş olan sanıklardan Evren KIMIL, Hakan KARAAHMET, Özden ASLAN ve Samet ERDEMİR’in infazlarının geri bırakılmasının oy çokluğu ile reddine

SAVCININ MÜTALASINDA NELER VARDI? Aziz Yıldırım'ın da arasında bulunduğu bazı hükümlülerin yeniden yargılanma ve infazın durdurulmasına ilişkin taleplerine ilişkin görüşünü açıklayan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi savcısı Abdullah Mirza Coşkun, mütalaasında şunlara yer verdi: 8 Mayıs 2011 Karabük-Fenerbahçe, 15 Mayıs 2011 Fenerbahçe- Ankaragücü, 25 Mayıs 2011 Sivasspor-Fenerbahçe maçlarında şike yapmak, 17 Nisan 2011 Trabzonspor-Bursaspor, 22 Nisan 2011 Eskişehirspor-Trabzonspor, 15 Mayıs 2011 Trabzonspor-İBB Spor maçlarında teşvik primi suçlarını işlediği sabit görülerek yerel mahkemece hüküm kurulmuş olup söz konusu hüküm Yargıtay'ca yukarıda sayılı müsabakalardan ilk üç maçtaki eylemler şike suçu(tamamlanmış suç) diğer müsabakalar bakımından teşvik primi vermek suçu olarak kabul edilmiş ve bu şekilde onanmıştır. Yerel mahkemenin onanan hükmünde Aziz Yıldırım hakkında suça yönelik eylemleri bakımından cezanın kişiselleştirilmesi ile hüküm kurulurken söz konusu şike suçları bakımından teşebbüsten bahsedilmemiştir. Aziz Yıldırım'ın kurup yönettiği suç örgütüne suç işlediği kabul edilen Sami Dinç'in Eskişehirspor-Trabzonspor maçı bakımından ancak teşvik primi suçu söz konusu olabilecekken imkan bulunmayan şikeye teşebbüs suçundan hükümlendirildiği anlaşılmıştır.

Yayınlanma Tarihi:16:37,