SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Amkspor.com / DIŞ HABERLER

Dünya Kupası’nda mücadele eden Gana Milli Takımı, ülkesinden gelen haber ile sarsıldı. İngiliz Daily Telegraph gazetesinden bir muhabir, Gana Futbol Federasyonu Başkanı Kwesi Nyantakyi ile şike pazarlığı yaptı ve başkanı uluslararası bir maçta şike yapmaya ikna etti.

Gazetede yer alan habere göre Nyantakyi ile pazarlık yapan muhabir, Gana Milli Takımı’nın uluslararası bir karşılaşmada şike yapması için futbolcu başına 170 bin dolar önerdi. Teklifi kabul eden Nyantakyi, şike yapmayı kabul etti. Afrikalı hakemlerin de görüşmelere gelmesi olayın ne boyutlara ulaştığını açık bire şekilde gösterdi.

BÜYÜK İTİRAF

Hakemlerin futbolculardan faklı bir ücret alması konusunda Nyantakyi ile anlaşan İngiliz muhabir, FIFA menajeri Christopher Forsythe ve Gana Futbol Federasyonu Başkanı adına Oed Nketiah ile yaptığı görüşmede iki isimle de para konusunda anlaştı. Muhabirin gizlice kayda aldığı görüşmede Forsythe’nin “Bizimle istediğini sonucu elde edebilirsin. Hakemleri rahat bir şekilde para ile ayarlayabiliyoruz. Kendi hakemlerimizi atadığımız her maçtan büyük paralar kazanabilirsin. Gana ile Britanya arasında oynanan maçta da şike yapıldı. Hakemler sahada İngiltere bile olsa maçı her zaman etkiler” sözleri ile durumun ciddiyetini gözler önüne serdi.

POLİS DEVREYE GİRDİ

Haberin duyulmasının ardından harekete geçen Gana polisi, gerçekleştirdiği operasyonda FIFA menajeri Christopher Forsythe ve Gana Futbol Federasyonu’ndan Oed Nketiah başta olmak üzere pek çok yetkiliyi gözaltına aldı. Futbolda maç sonuçları ile oynanması ve nitelikli dolandırıcılık suçları ile gözaltına alınan isimlerin cezalarını mahkeme belirleyecek. FIFA ve CAF da skandalın ortaya çıkmasının ardından konu hakkında bilgilendirildi.

Yayınlanma Tarihi:13:11,