SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

F.Bahçe Ülker'le lig şampiyonluğunu kazanan efsane coach Obradovic, hayatındaki anahtar kelimenin saygı olduğunu belirterek, “Final öncesi ve sırasındaki demeçlere bakan, kimin basketbolun tarafında, kimin provokasyon peşinde olduğunu anlar” dedi.

Fenerbahçe'ye geldiği ilk gün düzenlenen basın toplantısında ağzından çıkan “Burası artık benim evim” sözleri, kariyeri başarılarla dolu “kupakolik” coach Zeljko Obradovic'in başarıya hala ne kadar aç olduğunun en açık göstergesiydi.

Cumhurbaşkanlığı Kupası zaferiyle başlayan sezonda Euroleague'de işler iyi gitmemiş, yaşanan hayal kırıklığının ardından tüm gözler lige çevrilmişti. Lig finali gelip çattığında ise aşılması gereken son engel ezeli rakip Galatasaray Liv Hospital'dı. Seri ilerledikçe gerilim arttı. Sözlü sataşmalar ve göndermelerin yarattığı kıvılcımlar tribünleri ateşe verdi. İşte tüm bu kaos ortamında sakin kalmayı başaran, sadece ve sadece basketbola odaklanan, kısacası ‘ağzından çıkanı kulağı duyan' yegane isimdi Obradovic… Ezeli rakiplerinin sahaya çıkmaması sonucu, serinin son maçını “oynamadan” kazandıkları lig şampiyonluğuna giden yolda yaşananları, demeç savaşlarını, tribün olaylarını, kısacası “gerilim finalini” bir de Obradovic'in ağzından dinleyelim:

‘BEN ASLA DEĞİŞMEM' “Aslında baştan beri yapılan açıklamalar finalin niye bu noktaya geldiğinin en açık göstergesi. Hepimizin verdiği demeçlere dikkat edin. Normal sezonda, Play-Off'un başında ve final serisinde kim ne demiş, buna bir bakın. Kimin basketbolun yanında, kimin ise provakasyon peşinde olduğunu insanlar çok iyi anlayacaktır. Benim duruşum hep netti. Tüm sezon boyunca ne zaman konuştuysam taraftarlarımıza ve camiamıza hep olumlu mesajlar vermeye çalıştım. Final serisinde de hep sadece ve sadece saha avantajına sahip olduğumuzu, Galatasaray'a büyük saygı duyduğumuzu ve iyi basketbol oynamaya çalışacağımızı dile getirdim. Bu benim ve asla değişmem. Kendimi hayatım boyunca dürüst olmaya adadım. Benim için hayatımdaki anahtar kelime ‘saygı'dır.”

“HEPİMİZ BİRLİK OLMALIYIZ” “Yeni sezon hepimiz için çok güzel bir fırsat olacak. Önümüzdeki sezon başlamadan tüm kulüpler, herkes bir araya gelip bazı kararlar almalıyız. Basketbolu korumak ve herkesin mutlu olması için çaba sarfetmeliyiz. En önemlisi bu. Herkese bunun sadece basketbol ve bir spor olduğunu, kazanmanın da kaybetmenin de oyunun bir parçası olduğunu anlatmalıyız. İzleyenlerin keyif alması, başının ağrımaması gerekir. Bunu Play-Off başlarken değil, sezon başlamadan yapmalıyız. Nasıl bir organizasyon içinde olmak istediğimizi netleştirip, olay çıkaran insanlara karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz. Aileleriyle maçlara gelen insanları, tribünleri korkulu hale getirmemeliyiz. Ben bu konuda seve seve öncülük yaparım. Olay çıkarmak, küfür etmek için salona gelen insanları aramızda istemiyoruz. Sadece basketbolu seven insanların, çocukların, ailelerin, kısacası normal insanların aramızda olması gerekiyor. Ve tekrar ediyorum. Bizim sahamızda bir olay olursa ilk önleyen, ilk tepki veren ben olacağım. Ama bunun için herkesin ortak hareket etmesi gerekiyor.”

‘HERKESE SORUMLULUK DÜŞÜYOR' “Ben basketbol antrenörüyüm ve sadece basketbol antrenörü olarak kalmak istiyorum. Kulüp yönetimlerinde çok değerli ve tecrübeli insanlar var. Her biri benden 100 kere daha tecrübeli. Ben burada daha ilk yılımı yaşıyorum. Ama tüm bu sorumluluğa sahip insanların, taraftarlarına ve camialarına karşı sorumlulukları var. Bir sıkıntı olduğunda kim konuşacak bilinmeli. Kulüpler olarak yapacağımız toplantıda bunu da belirlemeliyiz. Benim niyetim kimseyi suçlamak değil. Yargıç da değilim. Başkanımız Aziz Yıldırım'a da, diğer tüm başkanlara da büyük saygım var. Ama kural herkes için geçerli olmalı.”

‘OTURUP DÜŞÜNMELİLER' “Dün de (Önceki gün) bana sordular, ‘Galatasaray'ın maça çıkmamasını nasıl yorumluyorsunuz' diye. Buna dair yorum yapmadım. İşin bu noktaya nasıl geldiğini bence Galatasaray kendisi iyi analiz etmeli. Buna benim yorum yapmam doğru olmaz. Kendileri oturup düşünüp, nerede hata yaptıklarını anlayıp, bunun üzerinde yoğunlaşıp tekrar etmemeleri gerekir.”

‘KARAKTERLİ LİDER ARIYORUZ' “Takımda lider olduğunu hissettirecek ve hissedecek bir oyuncuya ihtiyacımız olduğu tartışmasız. Takımın lidere, karakterli ve yetenekli bir lidere ihtiyacı var. Sezon içinde inişler ve çıkışlar yaşadık. Sahamızda iyi oynadık ama deplasmanda hep kaybettik. Genel menajerimiz Maurizio Gherardini, şube sorumlumuz Ahmet Özokur ve diğer idarecilerimizle birlikte yoğun bir çalışma içindeyiz. Önümüzdeki günlerde Fenerbahçe'nin geleceğine dair çok önemli kararlar alacağız.”

‘KANEPEDE KESTİRİYORUM' “Geçen yaz buraya günde 24 saat çalışmaya gelmiştim. Öyle de yapıyorum. Çünkü işimi seviyorum ve saygı duyuyorum. Odamda bir kanepe var. Zaman zaman ona uzanıp kestiriyorum. Burası evim gibi.” ‘Çok iyi hazırlanmalıyız' “Nerede olduğumun farkındayım. Avrupa'da başarının ne kadar önemli olduğunun bilincindeyim. Ama şunu da unutmayın; hazırlık süreci çok önemli. Bu sene ise hazırlık evresinde çok daha kapsamlı çalışma yapacağız. Umarım bu açıdan daha şanslı bir evre geçiririz.” ‘Baskı olmadan yaşayamam' “Baskı her zaman var. Ben, kendi kendine, başka hiçbir insanın hayatında hissedemeyeceği kadar üzerinde baskı oluşturan bir insanım.”

‘HATALARIMIZI GÖRDÜK'

“Hatalarımızı gördük. Şimdi Fenerbahçe'nin daha iyi konuma gelebilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Başkanımız Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerimiz hep yanımızdaydı. Özellikle Başkan Yıldırım bizden desteğini hiçbir zaman esirgemedi ve hep yanımızda bir güç olarak bizi iyiye yönlendirdi.” ‘Güzel bir hayatım var' “İstanbul'da çok iyi bir hayatım var. İşim çok güzel. Severek ve keyif alarak yapıyorum. İstanbul çok güzel bir şehir ve burada her türlü güzellik mevcut. Ayrıca Avrupa'nın her yerine de yakınım. Burada mükemmel bir hayat yaşıyorum .”

‘MİLLİ TAKIM'DA SORUN OLMAZ'

“Öncelikle şunu söyleyeyim; Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel ile gurur duyduğumu belirtmeliyim. Türk basketbolunun bu düzeye gelmesine çok büyük katkıları olmuş, çok değerli bir insan. Bu yüzden de FIBA Avrupa'nın başkanı olmayı hakediyor. Kendisine Milli Takım'ı çalıştırmamın mümkün olmadığını belirttim. Ardından da TBF, Ergin Ataman'ı antrenörlüğe getirdi. Kendisine başarılar diliyorum. Milli Takım'a gidecek oyuncularıma da hep ‘Bu takım sizin için en önemli takım. Kulüp takımınızdan da önemli. Ciddi olun, iyi çalışın ve saygılı olun. Coachunuza, formanıza, bayrağınıza saygı duyun' diyorum. Tüm milli takımlara, oyuncumlarımı en iyi şekilde göndereceğim. Türk Milli Takımı'nda da bu final serisi nedeniyle bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Milli Takım, Milli Takım'dır.”

‘BASKETBOL SEVGİSİ MÜTHİŞ'

“Türkiye büyük bir ülke. Fenerbahçe, Galatasaray ve diğer birçok kulüp gibi basketbola yatırım yapan takımlar var. Nereye giderseniz basketbol sevgisi üst düzeyde. Gerçekten bu benim için büyük sürpriz oldu. Karşıyaka Arena'da herkes basketbolu bilerek izliyor. Beşiktaş'ın salonunda da bu böyle. Galatasaray'ın salonunda da aynı şey geçerli. Ülker Arena'da da. Bu hepimiz için güzel. Coşkulu taraftarlar önünde oynamaktan daha güzel birşey olabilir mi? Takımlarını destekliyorlar. Bu çok güzel ama her zaman rakibe de saygılı olmalıyız.”

‘MÜKEMMEL OLMAYA ÇALIŞMALIYIZ'

“Bugün (dün) yeni sezonun yapılanmasına başladık. Oyuncularla yaz programını ve bitirdiğimiz sezonla ilgili fikirlerini konuştuk. Ben tatile falan çıkmıyorum. Burada olacağım. Bu kulüpte hedefler çok yüksek. Bu sezon iki önemli kupa kazandık. Ama bu yetmez. Mükemmel olmak için mücadele etmeliyiz. En önemli şey tribünleri doldurmaktı. bunu başardık. İnsanlar bize güvendi ve geldiler. Tabii dolu tribünler daha fazla sorumluluğu ve zorunluluğu da beraberinde getiriyor. Kulüpteki herkes bunun bilincinde.”

Habertürk

IBRA: BREZILYA, İTALYA’YI YENECEK VE KUPAYI ALACAK FRANSA1958’DEN SONRA ILK KEZ COŞTU

İŞTE TARIHIN EN GOLCÜ TAKIMLARI BENZEMA’DAN BIR ILK!

 

 

Yayınlanma Tarihi:12:22,