SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beko Basketbol Ligi final serisinin son maçında Ülker Arena’da Fenerbahçe Ülker ile Galatasaray Liv Hospital arasında oynanması gereken karşılaşmanın yankıları sürüyor. Sarı-kırmızılı kulübün yapılan yönetim kurulu toplantısının ardından maça çıkmama kararı almasını değerlendiren Turgay Demirel, Ntvspor’da katıldığı programda “Böyle bir karar sadece basketbolda değil, Türk sporunda ilk kez görülüyor” açıklamasında bulundu.

Galatasaray’ın böyle bir karar almasını beklemediğini belirten Demirel, şu açıklamalarda bulundu:

“Biz maçla ilgili tedbirleri açıklamıştık. Can güvenliği yok diye maça gitmemek bahane değildir. İstanbul’un göbeğinde, en modern salonlardan birinde öyle şeyler olmaz. Özkan Olcay’ı arayarak alınan kararın yanlış olduğunu belirttim. 5. maçla ilgili karara karşı yapılacak şey, Tahkim Kurulu’na başvurmaktı.”

“DOSYA DİSİPLİN KURULUNA GİDECEK”

“Beko Basketbol Ligi’nde Fenerbahçe Ülker’in şampiyonluğu tahminen 1 saat içinde açıklanır. Galatasaray’ın sahaya çıkmaması ile ilgili dosya, Disiplin Kurulu’na gidecek. Ligden çekilmek demek, böyle büyük bir kulübün en alt kümeye düşmesi demek. Küme düşme gibi bir durum söz konusu değil.”

“SERİNİN İLK İKİ MAÇINDA ORTAM GAYET GÜZELDİ”

“Serinin ilk iki maçında ortam gayet güzeldi ve dostane bir ortam vardı. Başkan Ünal Aysal’ı aradım o da “Gerekli şartlar sağlanmazsa, salon boşaltılmazsa gelmeyeceğiz” dedi. Ben bu kararı Türk sporu için ama özellikle de Galatasaray tarihi açısından yanlış buluyorum. 5. maçla ilgili karar benim değil, Disiplin Kurulu’nun kararıydı. Benim böyle bir şeye karar verme yetkim yok.”

“OLAYLAR AYNI DEĞİL”

“Abdi İpekçi’deki olaylarla, Ülker Arena’daki olaylar bir değil. Dolayısıyla birine saha kapatma, birine para cezası verildi.  Ben maça saatler kala MHK’ye “Hakemleri değiştirin” diyemem.  Final serisinin 7. maçına gelince mi hakemler şaibeli oluyor? Böyle bir şey olamaz. Biz şikayetlere göre değil, gözlemci raporlarına göre hareket ediyoruz.  Biz işimizi doğru, dürüst ve prensiplere göre yürütüğümüzü düşünüyoruz. Ünal Aysal’ın beni istifaya davet ettiği haberi doğru değil. Benim hakkımda final oynayan iki ekip de basın toplantısı yapıp şikayet ediyorsa, biz işimizi doğru yapıyoruz demektir.”

“AVRUPA ŞAŞKINLIKLA KARŞILADI”

“Galatasaray’ın ligden çekileceğini de düşünmüyorum. O söylemler bir anlık ağızdan çıkan söylemlerdir. Galatasaray’ın maça çıkmaması, Avrupa’da da şaşkınlıkla karşılandı.”

Yayınlanma Tarihi:17:50,