SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cüneyt Çakır 89’da Marcelo’nun penaltı hırsızlığını yutmayıp “FIFA Brezilya’yı şampiyon yapacak” senaryosunu çöpe attı.

FIFA’yı bir Türk kurtardı; Cüneyt Çakır… Brezilya-Meksika maçında mükemmel yönetim gösteren ve futbolculardan bile fazla koşan Çakır, ev sahibi baskısı altında kalmadan maç yöneterek Japon hakemin yarattığı FIFA’nın üzerindeki baskıyı kaldırdı. Çakır maça gitmek için hakemlerin bulunduğu merkezden bin bin kilometre uzaklıktaki Estadio Mineirao Stadı’na gitmek için 4.5 saat uçakla uçtu. Daha önemlisi maçın oynandığı şehir 2 bin metre yükseklikte ve insanı zorlayacak şartlardaydı. Ancak Çakır, tüm bu şartlara meydan okudu.

SENARYOLARI ÇÖPE ATTI Maç öncesi FIFA için 2 tane çok önemli komplo teorisi vardı. 1- İlk maçta beleş penaltı alan Brezilya’yı FIFA koruyor. 2- Meksika’nın iki golü sayılmadı, hakemler diyet öder.

Cüneyt Çakır maçta harika yönetim göstererek tüm bunların komplo teorisinden öte bir şey olmadığını gösterdi. Marcelo’nun oyununa gelmeyerek hem kariyerine yeni bir tecrübe ekledi hem final yolunu açtı hem de “FIFA ev sahibini destekliyor” tezinin faso-fiso olduğunu kanıtladı. Yani Çakır, eyyam’ yapmayıp kendine olan güveni de boşa çıkartmayarak FIFA’yı resmen kurtardı, Brezilya-Hırvatistan maçında skandal penaltı veren Japon Yuichi Nishimura’nın yaralarını sardı.

TEKNİK OLARAK NASIL YÖNETTİ?

Peki Çakır teknik olarak nasıldı? 1. Oyunu okuma müthişti. Maçın senaryosunu iyi yaşayıp futbol oynattı. 2. Sert başlayan mücadeleyi otoritesiyle kontrol altına aldı. ‘Ben burdayım, hakem burada’ düdükleri ile sertliğe izin vermedi, oyunu da hızlandırdı. 3. İnanılmaz derecede iyi kondisyon. Tempoya ayak uydurdu, son saniyelerde bile her pozisyonun içindeydi. 4. Kritik anlarda doğru kararlar verdi. Fred’in atlama çabaları, avantajlar, Meksikalıların sert faulleri, Brezilyalıların kartlık hareketlerinde doğru düdük çaldı. Marcelo’nun atışında hem pozisyonu hem sezgiyi iyiydi ve ‘devam’ kararı doğruydu.

2 MİLYAR İNSANA TÜRKİYE REKLAMI Brezilya-Meksika maçının bütün dünyada 2 ile 2.5 milyar insanın izlediği tahmin ediliyor. 200’den fazla ülkede yayınlanan maç özellikle Amerika derbisi olması nedeniyle büyük kitlelere ulaşırken Çakır, Türk bayrağını minimum 2 milyar insana gösterdi.

SADECE ERZİK VARDI Cüneyt Çakır’ın Brezilya-Meksika maçına atanacağı 2 gün önce belli olurken TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim maça gitmekten son anda vazgeçti. İkili, maça yetişemeyecekleri için Brezilya’ya gidemezken UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Çakır’ı izleyen tek Türk’tü. Erzik, maç sonu da soyunma odasında Çakır’ı tebrik etti.

Akşam

Yayınlanma Tarihi:13:08,