SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe kupayı ne zaman alacak?

Galatasaray Liv Hospital'ın basketbol play off final serisi son maçına çıkmama kararının ardından Fenerbahçeli taraftarlar ve takım sahada kutlama yaptı.

Güncellenme: 11:07, 17/07/2014
Fenerbahçe kupayı ne zaman alacak?

BU AKŞAM NELER OLDU?

Öncelikle sahaya hakemler çıktı sahada 15 dakika beklediler. Sonrasında soyunma odasına giren hakemlerin ardından Fenerbahçe 21.15’te sahaya çıktı ancak Galatasaray sahaya gelmedi. Bekleyişin ardından Dilber Ay’ın meşhur “Tavukları pişirmişem” şarkısı çalmaya başladı. Taraftarlar ve takım kutlama yaptı.

Talimatlara göre G.Saray Liv Hospital sahaya çıkmadığı için Fenerbahçe Ülker hükmen galip olsa da şampiyonluk henüz resmiyet kazanmadı… G.Saray'ın Ülker Arena'ya çıkmaması üzerine hakemler ile gözlemci Bülent Özgirgin bunu raporlarına geçti. Toplanacak olan TBF Yönetim Kurulu, F.Bahçe Ülker'i 20-0 hükmen galip ilan edecek, böylece F.Bahçe Ülker, Beko Basketbol Ligi'nin 2013-14 sezonunun resmi şampiyonu olacak.

Bu arada TBF Yönetim Kurulu, sarı kırmızılıları ise Disiplin Kurulu'na sevk edecek.

CİMBOM DİSİPLİN KURULU'NA

Kurul, Galatasaray'dan yazılı savunmasını isteyecek, sarı kırmızılılar savunma yapıp, yapmamakta özgür. Daha sonra Disiplin Kurulu takımın sahaya çıkmamasında imzası bulunan yöneticilere 3 aydan 1 yıla kadar men cezası ile Galatasaray Liv Hospital'a 20 bin TL'ye kadar para cezası uygulayabilir. Galatasaray'a küme düşme cezası ise verilmiyor. Şayet bir takım üst üste 2 maça çıkmazsa küme düşme cezası uygulanıyor.

Fenerbahçe cephesi bu akşam kupanın verilmesini istedi, Türkiye Basketbol Federasyonu da bu fikri benimsedi. Karadağ'dan ayağının tozuyla bu akşam dönen başkan Turgay Demirel bu fikre olumlu yaklaşsa da, “Tescil edilmeden önce kupanın verilmesi yanlış olur. Süreç sonu kupayı verelim” dedi.

SÜREÇ DAHA ÖNCESİNDE ŞU ŞEKİLDE GELİŞTİ;

TBF’nin, Ülker Arena'yı dolduracak Fenerbahçeli taraftarlar ile sarı lacivertli camiaya kupa jesti yapmak istedi ancak Galatasaray’ın tepkisinden çekinildi.

Bu akşam 17.00 sularında Karadağ'dan gelen federasyon başkanı Turgay Demirel yaşananlar üzerine yönetim kurulu ile Ülker Arena’da bir araya gelerek bu ihtimali masaya yatırdı.

Ve bu toplantıda sarı kırmızılılara tepki ve Ülker Arena'yı dolduracak Fenerbahçe Ülkerli basketbolseverlere jest olması için Beko Basketbol Ligi Şampiyonluk Kupası'nın verilmesi gündeme getirildi.

Ancak bu durum Başkan Turgay Demirel’den veto yedi. Demirel, “Normal süreci izleyerek Fenerbahçe Ülker’e kupasını öyle verelim” dedi. Ve böylece sarı lacivertlilerin bu akşam kupa kaldırma talebi olumsuz yanıtlandı.

Yayınlanma Tarihi:21:01,