SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Çekirdek kadro gerek’

Brezilya'da düzenlenen 2014 FIFA Dünya Kupası'nda mücadele eden İtalya Milli Takımı'nın orta saha oyuncusu Daniele De Rossi, ülkelerin belli başlı oyunculardan oluşan çekirdek bir kadroya sahip olması gerektiğini söyledi.

Güncellenme: 17:32, 19/06/2014
‘Çekirdek kadro gerek’

FIFA’nın resmi internet sitesine açıklamalarda bulunan De Rossi, milli takımlarda birlikte oynamaya alışmış oyuncuların önemini vurgulayarak, “Milli takımların birbirlerini tanıyan 5-6 oyuncudan oluşan çekirdek bir kadroya sahip olması gerek. Bu oyuncular, kadroya katılan genç isimlerin takıma adapte olmasında önemli rol oynuyor. İtalya’da Balotelli, Verratti, Insigne ve Immobile gibi gençlerin milli takıma adapte olması, tecrübeli oyunculardan oluşan güçlü yapı sayesinde kolaylaştı” ifadelerini kullandı.

Cesare Prandelli yönetiminde İspanya’nın “Tiki-taka” isimli pasa dayalı oyun şekline yakın bir format benimseyen İtalya’ya yakıştırılan “Tikitalia” adlı oyun tarzını da değerlendiren 30 yaşındaki futbolcu, “İspanyollar, daha çok topa sahip olma üzerine kurulu bir oyun anlayışına sahip. Kalite olarak İspanya’dan farklı olmamıza ve daha az kontrollü oynamamıza rağmen bizim de öne çıkan başka özelliklerimiz var. İyi bir savunma ve patlayıcı hücumculara sahibiz. Ancak orta sahalarımızın zaman zaman hücuma dahil olması gibi bazı özelliklerimizin İspanya’ya benzediğini söyleyebilirim” değerlendirmesinde bulundu.

Yayınlanma Tarihi:17:31,