SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Statlarda yoğun güvenlik önlemleri

Brezilya'daki statlarda ve taraftar alanlarında, pet şişelere yasak geldi, teneke kutulardaki içecekler ise plastik bardaklara boşaltılarak satılıyor.

Güncellenme: 13:36, 19/06/2014
Statlarda yoğun güvenlik önlemleri

Brezilya’nın evsahipliğinde devam eden FIFA Dünya Kupası’nda statlarda ve taraftar alanlarında (fanzone) pet şişelere yasak geldi, teneke kutulardaki içecekler ise plastik bardaklara boşaltılarak satılıyor.

Mali sorunlar yaşanan ülkede kupanın düzenlenmesini istemeyen vatandaşların protesto gösterileri ve siyasi atmosfer nedeniyle alınan güvenlik önlemleri, ülkeye gelen yabancı ziyaretçileri şaşkına uğratıyor. Güvenlik görevlileri, statlara ve taraftar alanlarına girmeden önce taraftarlar, gazeteciler ve görevlilerden pet şişelerini bırakmalarını istiyor.

Önlemler kapsamında söz konusu mekanlarda teneke kutularda meşrubat satımı da yasaklandı. Satıcılar, teneke kutudaki içecekleri plastik bardaklara boşaltarak satıyor, kutuları gün sonunda görevlilere teslim ediyor.

Bu arada statların çevresine güvenlik görevlileri yerleştirildi. Stadyumlara giden yolların bu görevlilerce kapatılması nedeniyle taraftarlar, maçları izleyebilmek için uzun mesafeler katetmek zorunda kaldı.