SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beko Basketbol finallerinde Galatasaray Liv Hospital ile Fenerbahçe Ülker takımları arasında oynanan karşılaşmada büyük olaylar yaşanmıştı. O karşılaşmada hakem Recep Ankaralı’nın tutumu ve kararları Galatasaray camiası tarafından ağır eleştiriye tutulmuştu.

Sarı-Kırmızılılar, Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan serinin 2. maçını yöneten Recep Ankaralı’nın, 7. maça da atanmasına büyük tepki gösterdi. Edinilen bilgiye göre Galatasaray, Ankaralı’yı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) şikayet edecek.

Galatasaray yönetimi, öte yandan Recep Ankaralı’nın isminin, Türk futbol tarihine damga vuran şike iddianamelerinde de geçtiğini belirtti.

RECEP ANKARALI KİMDİR?

10 Nisan 1968 tarihinde İstanbul'da doğdu. Sırasıyla Küçükyalı Merkez İlkokulu ve Küçükyalı Lisesini bitirdikten sonra 1990 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden mezun oldu. 1989 yılında İstanbul'da Kadir Özçelik ve Necip Kapanlı tarafından açılan Temel Hakem Kursunu tamamlayarak İstanbul'da aday hakem olarak düdük çalmaya başladı. 1992 yılında A klasmanı olan Recep Ankaralı 1995 yılından itibaren de FİBA hakemi olarak görev yapmaya başladı.2000-2001 sezoununda Euroleague in kurulmasıyla Euroleague de görev yapmaya başlayan Ankaralı Euroleague de yüzü aşkın maç yönetmiş ve 3 kez de Euroleague dörtlü finalinde görev yapma başarısı göstermiştir. Türkiye’nin en iyi basketbol hakemlerinden biri olan Recep Ankaralı 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası ve 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’na çağırılan hakemler arasında yer almıştır. Ankaralı ayrıca 2012 Londra Olimpiyatlarına da davet edilmiştir. Recep Ankaralı hakemlik ile beraber Türkiye Basketbol Federasyonu Hakem Eğitim Koordinatörlüğü görevini de yapmaktadır.

Fanatik