SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cenk Renda: “Ucuz atlattık”

Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı İdari Menajeri Cenk Renda, kaybettikleri Galatasaray Liv Hospital maçından sonra önemli açıklamalarda bulundu.

Güncellenme: 11:07, 17/07/2014
Cenk Renda: “Ucuz atlattık”

Fenerbahçe Ülker Basketbol Takımı İdari Menajeri Cenk Renda, Beko Basketbol Ligi play-off final serisinde Galatasaray Liv Hospital ile yaptıkları 6. maçın ardından takım otobüsüne yönelik gerçekleştirilen taşlı saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Hayati tehlike içinde maçlara gidip geliyoruz, artık bunlara son vermemiz lazım” dedi.

Renda, Abdi İpekçi Spor Salonu’nda ayrıldıktan sonra yaşanan olayla ilgili kulübün internet sitesinde yer alan açıklamasında, şu ifadeleri kullandı:

“Maç güzel bir ortamda oynandı ve kazandılar. Biz de tebrik ettik. Daha sonra bir saat kadar salon içinde bekletildik. Biz sahil yolundan gitmek istedik ancak orada birçok Galatasaray taraftarının beklediğini ve tamamını dağıtmadıklarını emniyet amirleri bizlere illettiler ve Topkapı güzergahından gitmemizi söylediler. Yolda giderken sağdan soldan taşlar atıldı, Galatasaraylı taraftarlar oradaki mezarlıklara saklanmışlar. TOMA’ların ve polislerin arasından bunlar yaşandı. Nereden, nasıl çıktılar… Bunlar bizi çok üzdü.”

Topkapı’ya doğru ilerlerken alt geçitten geçtikleri sırada bu kez yukarıdan taşlar atıldığını, otobüsün ön tamponunun kırıldığını anlatan Renda, şunları kaydetti:

“Ucuz atlattık. Birine bir şey olabilirdi. Türkiye’de sporun nereye gittiğini sağ olsunlar, herkes görüyor. Galatasaray camiası olayları nerelere götürmek istiyor anlamış değilim. Demek ki biz orada şampiyon olsak, orayı basacaklar. Bu olaylar onu gösteriyor. Kazandıkları halde bunu yapıyorlar. Benim en çok üzüldüğüm nokta otobüsün içinde Obradovic ve asistanları da vardı. Türkiye’de bunun nasıl olabileceğine anlam veremiyorlar. Bunu anlatamamak beni çok üzdü. Kendimizi rezil ediyoruz. Bunu çok üzülerek söylüyorum. Artık bu işler bitsin. Hayati tehlike içinde maçlara gidip geliyoruz. Artık bunlara son vermemiz lazım.”

Yaşanan olayla ilgili kulüp açıklamasında ise, “Takım otobüsümüz taşlı saldırıya uğradı. Bir grup Galatasaray taraftarı tarafından gerçekleştirilen taşlı saldırıda takım otobüsünün camları kırıldı. Galatasaray’ın ev sahibi olduğu ve Fenerbahçe ile oynadığı derbilerde özellikle bu sezon yaşanan çirkinlikler devam ediyor. Abdi İpekçi Spor Salonu’nda oynanan Beko Basketbol Ligi final serisinin 6. maçının ardından da bu değişmedi. Fenerbahçe Ülker’in Galatasaray Liv Hospital ile oynadığı final serisinin 4. maçında Abdi İpekçi Spor Salonu’nda bazı olaylar yaşanmış ve Galatasaray ceza almıştı. 6. maç kadınlar ve çocukların önünde oynandı. Ancak mücadeleden sonra yine çirkinlikler yaşandı” denildi.

Yayınlanma Tarihi:14:34,