SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

‘Daha iyi yerlere gelmemiz için çalışacağım’

Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Arısan: "Yeni görevimde de Türk basketbolunun sportif açıdan daha iyi yerlere gelmesini sağlamak için çalışacağım" dedi.

Güncellenme: 16:44, 16/06/2014
‘Daha iyi yerlere gelmemiz için çalışacağım’

Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Celal Arısan, Türk basketbolunun sportif açıdan daha iyi yerlere gelmesi için çalışacağını söyledi.

Arısan, federasyonun basın bölümüne verdiği röportajda, basketbolu çok sevdiğini ve her zaman bu sporun içerisinde kalmak istediğini belirterek, “Ege Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunuyum ve profesyonel hayatımda da basketbol her zaman hayatımın bir parçasıydı. Basketbola hizmet için hemen her kademede görev aldım. En aşağıdan başlayıp, oyunculuk, antrenörlük, menajerlik ve idarecilik yaptım” ifadelerini kullandı.

Federasyondaki yeni göreviyle ilgili düşüncelerini aktaran Arısan, şunları kaydetti:

“Uzun yıllardır bu organizasyonun içindeyim ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nda görev almaktan ve başarılarına katkıda bulunmaktan dolayı her zaman gurur duydum. Yeni görevimde de Türk basketbolunun sportif açıdan daha iyi yerlere gelmesini sağlamak için çalışacağım. Benden önce genel sekreter olarak görev yapan Ali Özsoy’un son derece değerli hizmetleri oldu. Ben de bugüne kadar sağlanan başarıların ve değerli hizmetlerin devamını sağlamak için çok sevdiğim arkadaşlarımla birlikte çalışmaktan büyük mutluluk duyacağım.”

Basketbola İzmir’de bu sporun gelişimi için uzun yıllar hizmet eden Arısan, “İzmir tam bir basketbol şehri. Karşıyaka ekolünden yetiştim. Çok uzun yıllar orada basketbol oynadım. İzmir’de basketbol sevgisi çok farklı bir boyuttadır, görülmesi lazım. Böyle bir şehre basketbol konusunda yardımcı olmak benim için zevk oldu” açıklamasında bulundu.

Celal Arısan, hem oyuncu hem de menajer olarak görev yaptığı A Milli Takım’da oyunculuğun daha heyecan verici olduğunu dile getirerek “Karşılaşmayı kenardan yönetmek ve sahadaki oyunu ancak teknik adam olarak yönlendirebilmek bambaşka bir uzmanlık alanı. Oyunda olduğun zaman uygulanan beceriler ile saha kenarından oyunu yönetmenin esasları çok farklı” değerlendirmesinde bulundu.

Oyunculuk kariyerindeki en unutulmaz anını Karşıyaka forması altında yaşadığını kaydeden Arısan, “1981 yılında Türkiye’de play-off’lar ilk kez düzenlenirken, Beşiktaş ile Eczacıbaşı şampiyonluğa yürüyordu. Biz de Karşıyaka ile play-off’lara kalma başarısı göstermiştik. Beşiktaş ile oynadığımız karşılaşmayı 76-74’lük skorla kazanmıştık ve ben de 38 sayıyla maçı tamamlamıştım. O maçı unutamam” ifadelerini kullandı.

İzmir’de 1957 yılında doğan Celal Arısan, basketbolculuk kariyeri boyunca Karşıyaka, Hortaş Yenişehir, Beslenspor ve Sümerbank Beykoz takımlarında oynadı ve 73 defa A Milli Takım formasını giydi.

Genç Milli Takım forması ile 1977 yılında Türkiye’nin kazanmış olduğu ilk Avrupa şampiyonluğuna ulaşan takımda yer alan Arısan,1980’de İslam Oyunları’nda şampiyon, 1981’de Balkan şampiyonluğu ve 1982 yılında da Balkan Şampiyonası’nda ikincilik elde eden A Milli Takım’da oynadı. Oyunculuk kariyerinden sonra iki yıla yakın antrenörlük yapan Celal Arısan, A klasman antrenörlüğün yanı sıra birinci ve ikinci lig takımlarında menajer olarak görev yaptı. 2006 yılında teknik komiser olarak Türkiye liglerinde görev yapan Celal Arısan, 2007’de FIBA komiseri oldu.