SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Motor sporlarının en zorlu yarışlarından biri olan Le Mans 24 Saat Yarışı’nı, İsviçreli Marcel Fassler, Fransız Benoit Treluyer ve Alman Andre Lotterer’den oluşan Audi takımı, tarihinde 13. kez kazandı.

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Dünya Dayanıklılık Şampiyonası bünyesinde Batı Otomobil Kulübü (ACO) tarafından organize edilen Le Mans 24 Saat Yarışı, bu yıl 82. kez düzenlendi.

Fransa’nın Le Mans kentindeki 13 bin 629 metrelik De la Sarthe Pisti’nde koşulan yarışta, Audi Sport Joest Takımı’nda R18 e-tron quattro modeliyle piste çıkan Fassler, Treluyer ve Lotterer’in kullandığı 2 numaralı araç, 24 saat sonunda 379 tur katederek ilk sırada yer aldı. 1923’ten beri düzenlenen yarışta üst üste 5 kez olmak üzere, son 9 yılda 8. kez zafer yaşayan Audi, toplamda 13. galibiyetine ulaştı.

Fassler, Treluyer, Lotterer üçlüsü ise elde ettiği bu birincilikle, Le Mans’da 2011 ve 2012 yıllarının ardından bireysel olarak üçüncü galibiyetlerine imza attı.

Audi’nin 1 numaralı aracını kullanan Brezilyalı Lucas Di Grassi, İspanyol Marc Gene ve Danimarkalı Tom Kristensen, 376 turluk performansıyla ikinci sırayı alırken, Toyota takımının TS040 modeliyle sahne alan Büyük Britanyalı Anthony Davidson, Fransız Nicolas Lapierre ve İsviçreli Sebastien Buemi, 374 turla üçüncülüğün sahibi oldu.