SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Savcıdan F.Bahçe’ye cevap

Şike Davası’nın savcısı Mehmet Berk, Fenerbahçe Disiplin Kurulu’na sözlü ifade vermeyeceğini belirtirken, belki avukatını veya yazılı bir açıklama gönderebileceğini söyledi.

Güncellenme: 02:30, 14/06/2014
Savcıdan F.Bahçe’ye cevap

Berk, yeniden yargılama isteyen savcılık mütalaasında suçlamalara karşı bir argüman bulunmadığını ifade etti.

Şike Davası savcısı Mehmet Berk, kendisini disiplin kurulunda ifade vermeye çağıran Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a rest çekerek, “Aklansınlar gider ifade veririm. Ama karşımda hem yargıda hem uluslararası spor yargısında mahkum olmuş kişiler var” dedi.

Radikal gazetesinden İsmail Saymaz önceki gün Yıldırım'ın, kongre üyesi Berk'i, 3 Temmuz 2011'de başlattığı Şike Davası nedeniyle disiplin kuruluna sevk edilip, ifadeye çağrıldığını yazdı.

Dün görüştüğümüz Berk, 25 Haziran'da disiplin kuruluna çağrıldığını belirterek, “BNasıl gideceğim? Karşımdaki insan aklanmış olur giderim. Aklanır ve o zaman der ki ‘Gel sen kulübü zarara uğrattın'. Aklanırlarsa giderim, niye gitmeyeyim” dedi. Buna karşın Berk, bu aşamada belki avukatını gönderebileceğini veya kendisinin yazılı açıklama gönderebileceğini de kaydetti.

KUMPASIN DELİLİNİ GÖSTERSİNLER

Şike Davası'nın kumpas olduğu iddialarına da cevap veren Berk, “Kumpas dediler ama hangi delile göre. Ben delillerle konuşmak zorundayım. Dosyaya göre şunlar sahte şunlar yanlış desinler. Mesela Balyoz, Ergenekon davalarına şu CD'de tahribat yapılmıştır deniliyor. Doğru veya yanlıştır demiyorum ama delillerin tahrip edildiğine dair lehte karar veren bilirkişi de var aleyhte görüş bildirende. Şike Davası delillerine göre böyle bir iddia var mı? Hakem ‘Gördüğümü çaldım' der ya, ben de o dosyada ne gördüysem onun gereğini yaptım. Hiç bir yanlış yapmadım. Sıfır yanlışlı mükemmel bir iş çıkardım. Ha daha önceden bilseydik bu kişilerle 3 Temmuz öncesi hiç muhatap olmazdık” dedi.

UEFA VE CAS DA MI PARALEL

Yeniden yargılama sürecini de değerlendiren Berk, dava silbaştan görülürse 5-10 yıla yayılacağını düşündüğünü belirtirken, savcının mütalaasına bakıldığında sadece cezaların oranlarıyla ilgili itirazların göründüğünü, mahkumiyetlere neden olan suçlamalara karşı argüman olmadığını vurguladı. Berk, yeniden yargılama için önü sürülen itirazların Yargıtay'ca kabul görmediğini de sözlerine ekledi. “17 Aralık operasyonuyla birlikte Yargıda da paralel yapı suçlaması” olduğunu ve Aziz Yıldırım'ın da başından beri Şike Davası'nın siyasi bir dava olduğunu hatırlattığımızda ise Berk, “Her şeye paralel denirse bu işin sonu olmaz. Şikeyi kabul eden UEFA ve CAS da mı paralel” dedi.

SADAKATSİZLİKTEN YARGILANACAK

Berk, üyelerin kulübe sadakat göstermesini düzenleyen tüzüğün 15/a maddesini ihlalle suçlanıyor. Radikal dün Yıldırım'ın Berk'i suçlarken ‘Yargıyı kumpasla suçlayan' başbakan danışmanı Yalçın Akdoğan'ı tanık gösterdi.

BİZDE MONTAJ YOK

ŞİKE Davası'nda yeniden yargılama kararı verilirse gerekçelerini merak ederim. Ama mahkemede bazı tapeler dinletildi. Bazıları karşı çıktı. Peki hangisi için montaj denilebildi. 6222 sayılı Şiddet Yasası da dinleme olanağı veriyor ama biz örgüt suçundan ötürü telefon dinlemesi yaptık.

SİRKECİ’DE YAŞADIKLARIM…

Bizim dönemdeki savcı ve hakimlerin hepsinin korumaları geri çekildi. Bir şey diyemiyoruz. Fakat “Seninle ilgili hiç risk yok” derlerse teşekkür ederim. Ama bir Allah'ın kulu risk yok diyebilir mi? Sirkeci'de alışverişte korumalarımı uzaklaştırdım. Yarım saat sonra korumalar gelip ‘İnsanlar bak bu o savcı diye sizi işaret etti' dediler. Kışın kolay oluyor bere ve atkı takabiliyorsunuz.

FENER’İ EN SON KASIMPAŞADA İZLEDİ

ÜÇ yıldır Kadıköy'e gitmediğini söyleyen Mehmet Berk, F.Bahçe'yi ise en son Kasımpaşa karşısında tribünden seyrettiğini söyledi. Berk, 3 Temmuz sürecinden beri Yıldırım dahil hiç karşılaşmadığını da belirtti.

Yayınlanma Tarihi:01:58,