SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Anket şirketi YouGov’un araştırmasına göre, 2014 FIFA Dünya Kupası’nın en karamsar taraftarları, milli takımlarının şampiyonluğuna yüzde 4 şans tanıyan İngilizler oldu.

Pazar ve kamuoyu araştırma şirketi YouGov’un 19 Mayıs-2 Haziran tarihlerinde, Dünya Kupası’nda mücadele edecek 19 ülkeden 19 bin 780 taraftara internet üzerinden yaptığı anketin sonuçlarına göre, İngiltere, milli takımlarının başarısından en fazla şüphe duyan ülke oldu.

Anket, İngiliz taraftarların, takımlarının FIFA haziran ayı dünya sıralamasında 10. (oylama yapıldığında 11’inciydi) olmasına karşın takımları dünya 28’incisi olan Kosta Rikalı taraftarlar kadar karamsar olduğunu gösterdi. Milli takımları dünya sıralamasında 62. basamakta bulunan Avustralyalılar (yüzde 11) ve takımları dünya 57’ncisi olan Güney Koreliler (yüzde 8) bile ülkelerine, İngiliz taraftarlardan daha fazla şans tanıdı.

Araştırmaya göre, takımlarına en fazla güvenen taraftarlar ise yüzde 64 ile evsahibi Brezilyalılar oldu. Brezilyalı taraftarları, yüzde 48 ile İspanyollar, yüzde 47 ile Arjantinliler ve yüzde 25 ile Kolombiyalılar takip etti.