SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Türkiye’ye şikeyi getiren G.Saray’dır”

Aziz Yıldırım ile basın sözcüsü Mahmut Uslu, Fenerbahçe Ülker-Galatasaray Liv Hospital serisinde yaşananlar hakkında basın toplantısı düzenledi.

Güncellenme: 16:54, 12/06/2014
“Türkiye’ye şikeyi getiren G.Saray’dır”

Fenerbahçe, Beko Basketbol Ligi play-off finalinde Galatasaray Liv Hospital ile oynadıkları mücadelede yaşanan hadiseler nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

Aziz Yıldırım, TBF’ye sitem ederken, Galatasaray Liv Hospital Başantrenörü Ergin Ataman’ı da sert bir üslüpla eleştirdi. Yıldırım ayrıca “Türkiye’ye şikeyi Galatasaray getirmiştir” diyerek çok tartışılacak bir söz kullandı.

İlk olarak sözü Aziz Yıldırım aldı. İşte Yıldırım’ın sözleri…

“18 DEFA KÜFÜR EDİLMİŞTİR”

“Biz Türk basketbolundaki gerçekleri ortaya koymak istiyoruz. Gerçekler içerisinde Fenerbahçe kendisine düşenleri yapmak için bu toplantıyı tertipledik. Amacımız Türk basketbolunun nereye gittiğini kamuoyuna anlatmak. Tribünlerde tamamen basketbolu seven bir seyirci toplumu oluşturduk. Söyleyeceğimiz sözler ve görüntülerle bunu kanıtlayacağız. Türkiye’deki sorunun tek sebebi seyirci değildir. TBF’nin, hakemlerin, oyuncuların ve yöneticilerin durumuyla basının sorumluluğu altında toplayıp öyle değerlendirmek lazım. Biraz önce arkadaşlar gösterdiler. 18 defa bip yapılan şekilde küfür edilmiştir. Bu küfürlerin caiamıza, sporcularımıza yapılması endişe vericidir. ”

“BİRİSİ SAHANIN İÇİNE GİRMİŞ…”

“Bizim isteğimiz bize ne uygulanıyorsa diğer takım oyuncularına da aynı şekilde uygulanmasını istiyoruz. TBF ve yönetiminden bunu bekliyoruz. Siz 16 bin kişiyi biletli ya da biletsiz kontrolsüz şekilde sahanın içine kadar doldurarak her türlü hakareti yapmasının bir sorumlusu olması lazım. Savcıların buna suç duyurusu yapması lazım. Birisi sahanın içerisine girmiş, akreditasyonu yok seyircileri susturmaya çalışıyor. Devletin koymuş olduğu kanunları uygularsak bunların önüne geçebiliriz. Bunları bizim yapmamız sonrasında bu sorunları durduramayız.”

“OBRADOVIC İLE KONUŞTUM, TÜRKİYE’YE…”

“Biz Obradovic’i Türk basketboluna faydalı olsun diye getirdik. Yalnız bizim şartımız şuydu; Obradovic’in Milli Takımı çalıştırması istendiğinde. Ya Fenerbahçe ya Milli Takım’dı, o da kararını Fenerbahçe’den yana kullandı. Ben Türkiye’ye savaşmak için gelmedim dedi bana. Savaşmakla ilgili bir arzu, istek varsa bende savaşırım diyor.”

“BİZ MİLLİ TAKIMA GÖNDERMEZSEK OYUNCULARI…”

“Sayın Engin Ataman sadece Galatasaray’ın antrenörü değil. Fenerbahçe’de yarın Milli Takım’da birlikte çalışacağı sporcular var. Biz oyuncularımızı göndermezsek milli takıma, o zaman ne olacak Türkiye basketbolu. Aklı başında olması gerekirken Engin Ataman olayların devamında yer almıştır. ”

“BAZI HAKEMLERİN CAMİA DIŞINA ÇIKMASI LAZIM”

“Türkiye’de basketbol hakemleri miladını doldurmuştur artık. Yeni genç hakemlerin bu sporun içine girmesi gerek. Bazı hakemlerin artık bu camianın dışına çıkması gerekir. Bir hakemin görevi 2 rakip oynarken bir oyuncuyu uzaklaştırıp ceza almasını engellemek değil.”

“YÖNETİCİLERİN NE SIKINTILAR ÇEKTİĞİNİ…”

“Galatasaray yöneticisine biz Ülker Arena’da en güzel şekilde ağırladık. Taraftarımız onları en ufak şekilde rahatsız etmedi. Orada oturan bizim yöneticilerin ne sıkıntılar çektiğini hepiniz takip ediyorsunuz. Hepimizin dürüst ve açık olması lazım. Tam tersine bizi geriye götürür. Bizim hedefimiz iyi oyuncular getirerek Türk basketbolunu ileriye götürmektir. Burada en önemli konulardan bir tanesi de tek tek konularla ilgili açıklamalar yapacağız”

“ERGİN ATAMAN KÖŞE YAZARLARINI ARIYOR”

“Siz basına çok önemli görevler düşüyor. Lig Tv’de yorum yapıyor. Yorumcuların tarafsız olması lazım. Ergin Ataman köşe yazarlarını arıyor. Herkes bilgisi kadar tarafsız olarak anlatmalı ama bizim basketbolda böyle bir şey yok. Birisi hangi takımda oynamışsa ona göre yorum yapıyor. Başka bir kulübe geçtiğinde yeni şartlara göre konuşmalar yapıyor. Ben isterdim ki; yenmek yenilmek önemli değil ama biz şampiyon olacağız. Biz hocamıza güveniyoruz Biz Fenerbahçe Ülker olarak şampiyon olacağız. Biz gerekeni yapacağız.”

“TÜRKİYE’YE ŞİKEYİ SOKAN GALATASARAY’DIR”

“18 defa küfür etmişlerdir şahsımıza, kulübümüze ve başka bir şekilde. Türkiye’ye şikeyi sokan Galatasaray Kulübü’dür. Hem yurt içinde hem yurtdışında Galatasaray’ın Avrupa maçında neler yaptığını ben değil Ahmet Çakar söylüyor. Şunu söylüyorum Fenerbahçe bu şike davasından aklanacaktır. Bize şikeyi öğretenlerin biraz utanması lazım

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM” Mahmut Uslu: “Ben savcılığa bana yapılan küfürlerden dolayı savcılığa suç duyurusunda bulundum. Belki bir ders alınır, Galatasaray – Fenerbahçe Ülker maçında bunlar yapılmaz dedim ama bunlar Avrupalı oldukları için bunlar el hareketlerini modernleştirerek çok ayıp şeyler yapıyorlar. Bu insanlar neden tekrar bir sorgulamaya çekilmez ben merak ediyorum

Aziz Yıldırım: “Rahmetli Metin Oktay herhalde rahatsız olmuştur bu yapılan hareketler sonrası. Bu merdivenler bile dolu, bir yerlere girmiş demek ki

“TEKNİK FAULU KİME ÇALARSINIZ”

“Şimdi teknik faulü kime çalarsınız soruyorum size basın? 4 tane yabancı soktu içeri oraya kim sorumlu orada. Koça çalacaksınız orada. Bence çalınma ihtimali var mı? Basın söylesin. Bence çalabilir misiniz? Tezgahları anlatmak için buradayız. TBF’nin 222.3’ü maddeye göre bir takımın 4 ya da 5 yabancı oyuncu oyuna soktuğu anda oyun durdurulur. İhlali yapan takımın antrenörü teknik faulle cezalandırılır. 4. ve 5. yabancı oyuncu dışarı çıkarılır ve oyun devam edilir.

“ENGİN ATAMAN İLE KONUŞMAKTAN GELMİYORLAR”

“Basketçiler Engin Ataman ile konuşmaktan dolayı gelmiyorlar herhalde. Demek ki koç birinci cezayı o almamış. Madem ki teknik faulü o yaptı, üçüncüyü vermemeniz lazım. Rezalet ama değerli basın bunu böyle yazmıyor. Burada size görev düşüyor. Takip edin ve doğruları yazın. Değerli basın kasti faul nedir? Kasti faül bilerek, düşünerek rakip oyuncuya bir hareket yapmadır. Bu çekmede, vurmada, dokunmada olabilir. Bu isteyerek yapılan bir harekettir. İsteyerek yapmıyorsan bu kasti faul değildir.

“ŞİMDİDEN HAKEMLERİ UYARIYORUM…”

“Maleesef TBF son 10 senede hakem yetiştirememiş ve bunlarla oynamamıza bizleri mahkum etmişlerdir. Fatih Söylemezoğlu geçmişte centilmenlik dışı faul çalmış ve Fenerbahçe’yi şampiyonluktan etmişti. Seyircilerimizin devamlı tepki koyduğu bir hakemdi kendisi. Murat Biricik bizim maçlara gelmesin diye belirttiğimiz, 2 yıldan beride istemediğimizi beyan ettiğimiz bir hakem ve çok maçta bizim aleyhimize çok maçta hareket etmiştir. Şimdiden hakemleri uyarıyorum ne Fenerbahçe’nin ne de karşı takımın aleyhine karar vermeyin. Hakem 2 tane düdük çalıyor o da bizim benchin önünde düdük çalıyor, diğerlerine müdahil olmuyor.

“ARTIK KİMSE AT KOŞTURAMAYACAK”

“TBF’nin başına yeni bir başkan oturmalı ve Türk basketbolunu tarafsız kucaklayan biri olmalı ve bu oyunları da artık ortadan kaldırmalıdır. Bunu da bilerek söylüyorum ki artık kimse at koşturamayacak. Bazı haksızlıklar var orada onu da yakında açıklayacağız.

“LIGTV TARAFSIZ OLARAK YAYINLASIN”

“Yorumcu diyor ki hakem hatalarını yaptı ama boşver diyor. Seyirci bilmem ne yaptı diyor onu da boşver diyor. Bunları boşverirsen bu basketbol maçı olmaz, boks maçı olur. Bütün Lig Tv ailesinin hem futbolda hem basketbolda tarafsız olması lazım. Bütün branşların daha ileriye gitmesi için katkı yapıyorlar, tarafsızlık ilkesi onların birinci ilkesi olması lazım. Oradaki isimler yüreklerinden bir yerlere bağlı oldukları için tarafsız olamıyorlar. Lig TV ben para verdim maçları yayınlıyorum diyemez. Ben buradan LİG TV ve Federasyona soruyorum ne kadar para ödüyorsunuz? Lig Tv’ye ödenmek üzere hangi kurumdan ne kadar gidiyor? Bunu bir açıklasınlar kamuoyu öğrensin. Ya Lig TV tarafsız olarak maçları yayınlasın ya da bıraksın. Varsa aksi bir şeyleri çıkıp söylesinler. Herkes birbiriner bir yerden bağlı.”

ERGİN ATAMAN’A ÇOK SERT; “YAŞATMAYIZ”

“Şimdi arkadaşlar Galatasaray’ın basketbol antrenörünü görüyorsunuz. bu aynı zamanda Milli Takım hocası. Hem G.Saray’ı çalıştaracak hem de Milli Takımı. Birde Tanjevic vardı hem Fenerbahçe’yi hem Milli Takımı çalıştıran. Onda hiç böyle hareketler gördünüz mü? O efendilik nerede burada yapılanlar nerede. Fenerbahçe’nin onay vermediği kişiler orada uzun süre bulunamazlar. Yaşatmayız. Bütün oyunculara karşı bir görevi olduğunu bilmesi lazım. Kalamaz diyorum. Fenerbahçe camiası onu orada tutturmaz. Engin Ataman Galatasaraylı olabilir, hiçbir zaman karşı çıkmayız.

“BAŞKA ŞEYLER DE SÖYLEMEK İSTİYORUM AMA…”

“Turgay Demirel’in bütün seçimlerinde ben de destekledim. Biliyorsunuz biz destek verdik. Bizim derdimiz, sıkıntımız tarafsız olması ve ahlaklı olması. Fenerbahçe havlusu yerde, Engin Ataman havluyu tekmeliyor. Biz unutmayız. Biz gerekeni de yaparız. Şimdi Fenerbahçe’den sporcular alacaksınız, onlara nasıl davranacaksınız. Ben yaparım ederim olursa biz göndermeyiz. Başka şeyler de söylemek istiyorum ama şimdi söylemek istemiyorum.

“BASIN BU NOKTADA OLAYA GİRMELİ”

“Değerli basın bu noktada olaya girmeli. Köşe yazarları verilen role göre yazmamalı. Benim hiçbir yazarla hiçbir diyaloğum yok. Bunlar yanlış şeyler. Rica ediyorum değelri basından. Olayları doğru olarak görün ve doğru olarak yazın. Yenilmek önemli değil.

“BİZ SKORBOARDA ‘GEÇMİŞ OLSUN’ YAZARIZ”

“Eskiden Galatasaray’ı batıya açılan pencere olarak ayrıcalıklı olarak görüyorlardı. Biz onları her yerde yeniyoruz. Onlara karşı sportif anlamda önde gidiyoruz. Tribünlerde onlardan daha kaliteliyiz. Biz yine saygılı davranacağız. Skorboarda bir şey yazarsak “geçmiş olsun” yazarız.

“BU TÜR ŞEYLERE MÜDAHALE ETSİNLER”

“Yaklaşık 50 yılını basketbola vermiş biri olarak çok üzgünüm ben. Türkiye Basketboluna  kadınlar ve erkeklerde 200 kişinin yüz küsürü Fenerbahçe’den gidiyor. Bu tür şeylere artık müdahale etsinler. Basketbol Federasyonu başkanı kendisi diyor ki sahayı ben verdim yönetmiyorum. Suçunu başkalarına yüklememek lazım. Şu anda bizim bütün oyuncularımız milli takımların alt yapılarında. Yazık 15 yıl evvel yeni bir jenarasyon yaratmıştık. Yeniden aynı şekilde devam ettirilmemiş ve yeni hakemler yetiştirilmemiş. Ancak basketbol köşe yazarlarının gelmemesine tevsüf ediyorum. Patronlara da buradan selam gönderiyorum.

Yayınlanma Tarihi:14:08,