SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Ersun Yanal’ın sihri!

Ersun Yanal’ın sihri!

Teknik Direktör Ersun Yanal, teknik takip sistemi ile futbolcularının performansını sürekli yükseltiyor.

İrfan YİRMİBEŞ / AMKSPOR

Fenerbahçe'nin bu sezon elde ettiği şampiyonlukta ve birçok istatistikte rakiplerini geride bırakmasında bilim ve teknolojinin de büyük katkısı var. Antrenmanlar robot gözü kameralarıyla takip ediliyor, görüntüler daha sonra istenilen zaman kullanılmak üzere bilgiye dönüştürülüyor.

Böylece sarı-lacivertli futbolcuların performansları anbe an takip ediliyor. Başarılı teknik direktör Ersun Yanal, oyuncularının gelişimlerini kontrol etmek ve başarıya ulaşmak için ayrıca polar saat ve GPRS'in yanı sıra Sportscode, Amisgo ve Mathball isimli programları kullanıyor.

Gelişimler takip ediliyor, fiziksel olarak analizleri yapılıyor. Bu testler sonucunda ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda oyuncuların gelişimi için özel antrenman programı hazırlanıyor. Mathball ve Sportscode isimli programlar Avrupa'nın önde gelen takımları tarafından tercih ediliyor.

Juventus, Barcelona, İnter, M.United, M.City, Bayern Münih, Arsenal, Liverpool ve Benfica gibi Avrupa'nın dev kulüpleri bu programı kullanıyor. Program, savunma ve hücum bilgisi varyasyonlarını kendisi verilerinin çatısı altında oluşturabiliyor.