SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2022 Dünya Kupası organizasyonunun Katar’a verilmesi konusunda ortaya çıkan rüşvet iddiaları sonrasında, Danimarka Futbol Federasyonu (DBU) da FIFA Başkanı Blatter’a destek olmayacağını bildirdi.

Rüşvet iddiaları gündemden düşmezken, FIFA’ya baskılar da giderek artıyor. Eleştiri oklarının yöneldiği FIFA Başkanı Sepp Blatter’in gelecek yıl yapılacak başkanlık seçiminde aday olması durumunda Danimarka’dan destek bulması zor gözüküyor.

DBU Başkanı Jesper Möller, yaptığı açıklamada, Blatter’ın fazla destek bulacağını düşünmemesi gerektiğini söyledi.

Blatter’ı devirmenin kolay olmadığını itiraf eden DBU Başkanı Möller “Yaşına ve şimdiye kadar sistemin içinde harcadığı süreye bakılacak olursa FIFA’nın yeni bir başkan bulma zamanı geldi” dedi. Son gelişmelere göre FIFA’yı oluşturan 6 konfederasyondan şimdilik sadece Avrupa Futbol Federasyonları Birliği’nin (UEFA) Blatter’e karşı olduğunu belirten Möller, “209 oydan sadece 54’ü UEFA’ya ait. Bu durumda UEFA içinden bir adayın şansı zor gözüküyor ama bu konu üzerinde çalışmalarımız ve fikir alışverişlerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“PLATINI UYGUN ADAY OLUR”

Möller, UEFA Başkanı Michel Platini’nin FIFA başkanlığı için uygun aday olduğunu ama Platini’nin de bu iş için istekli ve Blatter’in karşısına çıkacak kadar cesur olması gerektiğini söyledi.

Platini konusundaki düşüncelerinde yalnız olmadığını ifade eden Möller, Platini’ye aday olması gerektiğini söyleyenlerin olduğunu düşündüğünü sözlerine ekledi.

Michel Platini de 2022 yılında Dünya Kupası’na evsahipliği yapma oylamasında seçimini Katar’dan yana kullanmıştı.