SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Metro işçileri grevi askıya aldı

Metro işçileri grevi askıya aldı

Brezilyalı metro işçileri Dünya Kupası'nın başlamasına iki gün kala grevi durdurdu ama eylemlerini sürdürebileceklerini söylüyorlar.

Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Brezilya’nın en büyük kenti Sao Puolo’da maaşlarının artırılmasını isteyen işçiler beş gün boyunca eylem yaptı.

Polis Pazartesi günü grevcileri dağıtmak için göz yaratıcı gaz kullandı. İşçiler şimdilik grevi askıya aldı ama kupanın açılış maçının oynanacağı Perşembe günü eylemlerini sürdürebileceklerini söylediler.

Dünya Kupası’nın açılış maçı Perşembe Sao Paulo’da yapılacak. İlk maçta Brezilya, Hırvatistan’ı ağırlayacak. Sendika başkanları ve yerel yetkililer Çarşamba günü yeniden pazarlık masasına oturacak.

Grev nedeniyle Pazartesi günü trafikte büyük bir sıkışıklık yaşandı. Şehre girmeye çalışan birçok futbol taraftarı havalimanında yaklaşık iki saat taksi beklemek zorunda kaldı. Otellerine ulaşmak için ise iki-üç saat daha harcadılar.

Bir gün önce, iş mahkemesi metro çalışanlarının grevinin yasadışı olduğuna hükmettiği halde işçiler grevden vazgeçmemişti.

Sendikalı işçiler maaşlarında yüzde 16.5 artış istiyordu ama taleplerini yüzde 12.2’ye çektiler. İşverenler ise yüzde 8.7’den yukarı çıkmak istemiyor.

Brezilya’da kaynakların büyük spor organizasyonları yerine sağlık ve eğitime harcanmasını isteyenler son bir yıldır sık sık protesto gösterileri yapıyor.

Son haftalarda birçok protesto eylemi düzenleyen evsiz işçiler hareketi, hükümetle anlaşmaya vardı. Hükümet, stada yakın bir yerde sosyal konut inşa etme sözü verdi. Grup da kupa sırasında sokaklarda gösteri yapmamayı kabul etti.