SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA tarafından 2018 Rusya ve 2022 Katar Dünya Kupaları ile ilgili iç soruşturma sürerken, turnuvanın resmi sponsoru Sony’den ilginç bir istek geldi.

Sony, özellikle Katar’da düzenlenecek Dünya Kupası ile ilgili soruşturmanın derinleştirilmesi önerisinde bulundu. Bir firmanın, sponsor olduğu turnuva hakkında soruşturma açılmasını istemesi, tarihte ilk kez yaşanıyor. FIFA’nın resmi sponsorları arasında yer alan şirketin, ödeneği kesme tehdidi, yürütülen soruşturmanın oldukça kapsamlı olacağının sinyallerini veriyor.

Yaz ayında yapılacak olan Dünya Kupası’nın Katar’da düzenlenmesi, ilk olarak sıcaklık ve ülkenin futbol kültürünün eksik olması nedeniyle tartışılmış, ülke bütün önlemleri alacağını söyleyince tartışma son bulmuştu. Ancak daha sonra patlak veren rüşvet skandalı, gözlerin tekrar Katar’a çevrilmesine neden olmuştu.

İngiliz medyası olayın belgelerini yayınlarken, FIFA konu ile ilgili soruşturma başlattığını açıklamıştı. Katar cephesi ise iddiaları sert bir şekilde yalanlayarak, bunun ırkçı bir saldırı olduğunu savunmuştu. Yaşanan durumdan rahatsız olan turnuvanın resmi sponsoru Sony, Katar’ın 2022 Dünya Kupası evsahipliğini rüşvet vererek aldığının kanıtlanması durumunda sponsor olmaktan vazgeçmeyi düşünüyor.

Şirket, sponsor olarak ödenen paraların kanuna ya da ahlaka aykırı bir şekilde kullanılmaması konusunda oldukça hassas. Konu ile ilgili açıklama yapan şirket “FIFA ile ortak projeler yürüten bir kurum olarak iddiaların detaylı bir şekilde araştırılmasını istiyoruz. Futbolun ruhunu yansıtan sportmenlik ve fair-play olgularının unutulmaması gerektiğini düşünüyoruz. Katar ve Rusya’nın Dünya Kupası evsahipliğini haksız bir şekilde kazanmalarına göz yumamayız” dedi.

FIFA’nın Dünya Kupaları için anlaştığı altı sponsor firmadan biri olan Sony, geçtiğimiz yıl kuruma 180 milyon dolar ödeme yapmıştı. FIFA’nın geçtiğimiz yıl sponsorlardan 1.4 milyar dolar gelir elde etmesi dikkat çekiyor.

Gelişmelerin ardından FIFA’nın soruşturmayı derinleştirmesi beklenirken, kararın Katar aleyhine çıkmasının yüksek bir ihtimal olduğu tahmin ediliyor.

Yayınlanma Tarihi:13:58,