SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Karate’de şampiyonluk geldi

Karate’de şampiyonluk geldi

Türkiye, Avrupa Bölgeler Karate Şampiyonası'nda genel sıralamada şampiyon oldu.

Türkiye, Avrupa Bölgeler Karate Şampiyonası’nda 12 madalya kazanarak şampiyon oldu.

Avrupa’da kulüpler düzeyindeki en önemli organizasyonu olan Avrupa Bölgeler Karate Şampiyonası, İzmir’de sona erdi. 20 ülkeden 119 takımın katıldığı şampiyonada Türk takımları 4 altın, 1 gümüş ve 7 bronz madalya kazanarak en başarılı ülke oldu. 2 altın, 1 gümüş, 1 bronz madalya kazanan Rusya ikinci, 1 altın ve 1 gümüş kazanan Hırvatistan ise üçüncü sırayı aldı.

Halkapınar Spor Salonu’nda düzenlenen şampiyonanın son gününde 8 kategoride final maçları yapıldı. Günün ilk finalinde ümit-genç kızlar katada Şamdan Spor Kulübü’nün temsil ettiği Marmara Bölgesi, rakibi Belgrad maç sırasında diskalifiye olunca altın madalya kazandı.

Milli Takım’da da birlikte mücadele eden Dilara Bozan, Rabia Küsmüş ve Gizem Şahin’den oluşan Marmara Bölgesi takımı, kadınlar katada Hırvatistan’ın Zagreb takımını 5-0 mağlup ederek zirveye çıktı. Bu kategoride İç Anadolu Bölgesi de üçüncü oldu.

Ümit-genç kızlar kumitede Kağıtspor takımı tarafından temsil edilen Doğu Anadolu Bölgesi finalde Fransa’nın Ile de France ekibini geçerek Avrupa şampiyonluğuna ulaştı. Bu kategoride Akdeniz Bölgesi ve Marmara Bölgesi takımları da bronz aldı.

Ümit-genç erkekler kumitede İç Anadolu Bölgesi, büyük erkekler kumitede Doğu Anadolu Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi bronz madalya kazanan diğer Türk takımları oldu.

TÜRK FİNALİ SAKARYA’NIN

Ümit-genç erkekler kumitede şampiyonluk için iki Türk takımı karşılaştı. Kadrosunda Avrupa ve dünya dereceleri bulunan yetenekli isimleri barındıran Ege Bölgesi ve Marmara Bölgesi takımları karşılaştı. Sakarya Büyükşehir Belediyespor Kulübü’nün temsil ettiği Marmara Bölgesi nefes kesen maçlar sonunda Şamdan Spor Kulübü’nün temsil ettiği Ege Bölgesi’ni 3-2 mağlup ederek zirveye çıktı. Bu kategoride Karadeniz Bölgesi de bronz madalya aldı.

Final maçlarından sonra şampiyonada dereceye giren takımlara madalya ve kupaları verildi. Final maçlarını Çiğli kaymakamı Mustafa Arı ve İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu da takip etti. Kapanış töreninin ardından şampiyona bayrağı gelecek yıl Avrupa Bölgeler Karate Şampiyonası’nı düzenleyecek Fransa’ya teslim edildi.