SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Brezilya’da 12 Haziran’da başlayacak 2014 FIFA Dünya Kupası’na katılacak 32 takım, 23’er kişilik nihai kadrolarını geçen hafta belirledi. Kupada forma giyecek 736 futbolcunun 114’ü İngiltere liglerinde oynarken, Almanya ligleri 81 futbolcuyla ikinci, İtalya ise 78 futbolcuyla üçüncü sırada yer aldı.

Dünya Kupası’nda toplam 297 kulüpten futbolcu yer alırken, bu alanda yine İngiltere başı çekti. Brezilya’da, İngiltere liglerindeki 28 kulüpte forma giyen futbolcular sahaya çıkacak. Almanya ise 21 kulüple ikinci sırada yer aldı.

BAYERN MÜNİHLİ 15 FUTBOLCU

Dünya Kupası’na en çok futbolcu veren kulüp ise Bayern Münih oldu. Almanya Birinci Ligi’ni (Bundesliga) şampiyon tamamlayan Bavyera ekibinden 15 futbolcu, 2014 Dünya Kupası’nda mücadele edecek. Bayern Münih’i 14 futbolcuyla Manchester United izledi.

Türkiye Süper Ligi ise Dünya Kupası’na katılamayan ülkeler içinde Brezilya’ya en çok futbolcu gönderen lig oldu. Türkiye’deki takımlarda forma giyen 26 futbolcu, 2014 FIFA Dünya Kupası’nda mücadele edecek.

RUSYA’NIN KADROSU RUSYA LİGİ’NDEN

Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda H Grubu’nda yer alan Rusya ise tamamen kendi ülkesinin liginde forma giyen futbolcularla organizasyona katılacak.

İtalyan teknik adam Fabio Capello’nun açıkladığı Rus Milli Takımı’ndaki 23 futbolcu da Rusya Premier Ligi’nde forma giyiyor.

İngiltere Milli Takımı’nda ise kadrodaki 23 futbolcunun 22’si İngiltere liglerinde oynuyor. İngiltere’de sadece kaleci Fraser Forster, İskoçya’nın Celtic takımında forma giyiyor.

Bosna Hersek, Gana, Fildişi Sahili ve Uruguay’da ise kadrodaki 23 futbolcunun sadece biri kendi ülkelerinin liglerinde ter döküyor.

Yayınlanma Tarihi:12:18,