SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
Alex’ten çok önemli açıklamalar!

Alex’ten çok önemli açıklamalar!

Fenerbahçe’nin efsane kaptanı Alex de Souza, Ntv Spor'da katıldığı programda merak edilen tüm sorulara cevap verdi.

İşte Alex’in açıklamalarından satır başları…

“EN GÜZEL YILLARIM TÜRKİYE’DE GEÇTİ”

“Aslında hayatım ile Türkiye’yi pek ayırmıyorum. Bununda aslında çok fazla sebebi var. Çocuklarımın 2 tanesi burada doğdu. Eşim Türkiye’ye aşık bir insan. Bende 8,5 sene Türkiye’de top oynadım. İnsanlar bana çok iyi davrandılar. Türkiye ile Alex’in arası çok iyi oldu. Buradan giderken bir söz söylemiştim ben artık yarı Türk, yarı Brezilyalıyım. Hayatımın en güzel yıllarını Türkiye’de geçirdim.”

“SAKARYA MAÇINDA ISLIKLANMIŞTIM” 

“Kişisel olarak küfür yemedim ama kendi taraftarımız tarafından Sakarya maçında ıslıklanmıştım. Aslında ben saha içerisinde taraftarın verdiği tepkilere olağan bakıyorum. Beklentiler gerçekleşmeyince bir hedef arıyorlar. O günkü maçta başkan ayağa kalkıp o insanların tepkisine katılmadığını belirtmişti”

“KADIKÖY’Ü ÇOK ÖZLÜYORUM”

“Kadıköy’de ki o muhteşem anları çok özlüyorum. Aklıma her zaman ilk gelen şey taraftarlarımız. Benim için özel olan Türkiye’den giderken havalanına taraftarların beni uğurlamaya gelmesi unutulmazdı. Giderken geldiğim günden daha fazla taraftar vardı. Pek çok oyuncu gelirken çok sayıda taraftar tarafından havaalanında karşılanır ama giderken yapayalnız gider. Benim açımdan o gün çok önemli ve unutulmazdı. Futbol yaşantımın en büyük kısmı Fenerbahçe’de geçti. Benim için ne ifade ettiğini anlatmak çok zor”

FENERBAHÇE’DEN AYRILIK SÜRECİ…

“Kimseye kırgın değilim, Aykut Hoca’yı desteklemediğim düşünülüyor ama öyle değil. Onun kafasındaki fikirleri gerçekleştirebileceği bir takımı tekrardan çalıştırmasını temenni ediyorum. Aykut Hoca ile aramızdaki sorunu kendi aramızda halletmeliydik, belki o belki de ben hatalıydım. İletişim sorunu yaşadık, birbirimize karşı kopuktuk. İletişimimizde engeller vardı. Yaşanan sorunlar, ilişkimizi kopma noktasına getirdi”

“Aykut hoca da çözümü beni takımda istememekte buldu ve ben bunu kabul etmedim, Başkan Aziz Yıldırım’a gittim. Başkanın da karar alması gerekiyordu ve kontratımı sonlandırdı. Umarım ikisi de hayatlarında başarılı olurlar. Sıkıntıları varsa çözebilirler. Ben şuanda ayrıldım ama kötü duygular beslemiyorum. Bir düşmanlık ya da sevmemezlik kesinlikle yok. Umarım hem Aykut Kocaman hem de Aziz Yıldırım hedeflerini başarabilirler”

“KİTAP YAZACAĞIM AMA…”

“Bir kitap yazmaya karar verdim.Kitapta Türkiye kariyerimde beni tanıyan insanların yer almasını istedim. Ama Aykut Kocaman ve bu kitapta yer almak istemedi. Aziz Yıldırım ile yaşadığı sıkıntılardan dolayı görüşemedik ve kitapla ilgili konuşamadık. En son maçım Kasımpaşa maçıydı, belkide baktığınız zaman kendimi en iyi hissettiğim yerde bulunamamak benim içimi en çok acıtan şeylerden bir tanesi. Ben saygı duyuyorum. Asla şikayet olarak algılanmasın. Kitabımda bu iki insanın da bulunmasını isterdim ama onların da konuşmama istekleri saygı duyduğum bir durum. Onlara herhangi bir kötü düşüncem olmadı.”

ŞAMPİYONLUK GECESİNDE YAŞANAN GERGİNLİK…

“Aslında bu olaya hakimim. İki şekilde değerlendirmek istiyorum. Demokrasinin gereklerinden bir tanesi ifade özgürlüğü. Sakarya maçından bahsettim saygı duyuyorum dedim. Niyet ne olursa olsun taraftarın ifade özgürlüğünü kullanması benim için yanlış değil. Benim görüşüme göre taraftar geldiği statta bağırırsa benim için normaldir. Taraftar açısından baktığınız zaman bunu böyle görebilirim. Aslında o şampiyonlukta emeği geçmemiş Brezilya’da olan bir futbolcunun isminin bağırılmasını kaldıramamalarını normal karşılıyorum. İki taraf da haklı. Orada yaşanan olaylarda ben hiç yanlış bir şey görmüyorum. Burada da taraftar Alex de Souza diye bağırdı. Yıldırım da sahada emek döken futbolcuları gösterdi.”

JÜBİLE HAKKINDAKİ GÖRÜŞLERİ

“Elbette büyük bir mutlulukla kabul ederim. Bu aslında kariyerimin de sonlanması olur. Çünkü burada yaşadığım kariyerimden bahsetmiyorum. Kariyerimde en iyi hissettiğim yerden bahsediyoruz. Bütün faktörler bir araya gelip ben bu fırsatı yakalarsam teknik heyetten ya da o dönem birlikte oynadığıma arkadaşlarla oynama fırsatı bulursam benim için unutulmaz olur. Muhtemel bir şekilde saha içerisinde kalacağım. Antrenörlük için gerekli belgeleri alıp saha içerisinde olmak istiyorum.”

3 TEMMUZ SÜRECİ

“Şöyle söylebilirim Ali Koç ve Ali Yıldırım tesislere gelmişlerdi. O dönem içerisinde kulübün sıkıntıya girdiğini ve maaşların ödenmesinde sıkıntıya girdiğini belirtmişlerdi. Gitmek isteyen futbolcular varsa bize böyle bir seçenek ile gelmişlerdi. Birçok oyuncu ayrıldı. Ben “Süper Lig’de de oynasak, ikinci lig de olsa, üçüncü lig de olsa Fenerbahçe’de kalmak istiyorum” dedim. Maaşımı ödersiniz ya da ödemezsiniz ben burada olacağım. Maaşım ödenmezse ne zaman ödeneceği konusunu sordum. Hiçbir zaman para istemedim. Kendimi planlamak açısından parayı ne zaman alacağımı sormuştum. Ayrılmayı asla düşünmedim. Bu noktadan sonrasında ben Fenerbahçe’de devam ettim”

“ŞİKE DAVASI SÜRESİNDE ŞOK YAŞADIM”

“Açıkca söylemek gerekirsa o seneyi saha içerisinde yaşamış bir futbolcu olarak şok oldum. Şike sürecinde büyük bir şok yaşadım. Çünkü sahanın içindeydik ve verdiğimiz mücadeleyi biz biliyorduk. Orada oynamış olduğumuz maçlara şike denmesi beni çok rahatsız etti. Biz inanamadık. Biz saha içerisinde yaşadığımız sıkıntıları bildiğimizden dolayı bu söylenenler sonrası büyük bir şok yaşadım”

MADDİ OLARAK SIKINTILI GÜNLER…

“Şöyle söylebilirim Ali Koç ve Ali Yıldırım tesislere gelmişlerdi. O dönem içerisinde kulübün sıkıntıya girdiğini ve maaşların ödenmesinde sıkıntıya girdiğini belirtmişlerdi. Gitmek isteyen futbolcular varsa bize böyle bir seçenek ile gelmişlerdi. Bunu nereye bağlayacağım; bu noktadan sonra ayrılan futbolcular oldu. Kulüpten giden arkadaşlarımız oldu. Oyuncular gittiği dönemde Ali Yıldırım’ı görüşmek için çağırdım. Oturduk orada ve kendisine aynen şunları söyledim; “Nerede oynarsak oynayalım ben burada devam edeceğim. Maaşımı ödersiniz ya da ödemezsiniz ben burada olacağım. Maaşım ödenmezse ne zaman ödeneceği konusunu sordum. Hiçbir zaman para istemedim. Kendimi planlamak açısından parayı ne zaman alacağımı sormuştum. Ayrılmayı asla düşünmedim. Bu noktadan sonrada ben Fenerbahçe’de devam ettim.”

DIEGO HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYOR?

“Diego çok çok iyi bir oyuncu. Özellikle kariyerinin başından itibaren, Santos’tan Atletico Madrid’e kadar kariyerinin yakından takip eden bir insan olarak oynayış tarzını beğeniyorum. Avantajı Avrupa futbolunu biliyor olması. Ufak tefek detaylar var ki futbolunu etkiliyor insanın. Alışması biraz zaman alacak. Her şeyden önce Avrupa’da göremeyeceğiniz futbol tutkusu burada var. Önemli olan Türkiye’deki bu sevgiye ayak uydurabilmek. Fazla sert mücadelenin bir lig ayrıca Süper Lig. Bunlara adaptasyon süreci uzun olacaktır diye düşünüyorum. Teknik direktörün Diego’ya yardımcı olması da etkili olacaktır. Ben geldiğimde Daum bana çok yardım etti. Daha sonrada Zico vatandaşım düşüncesini felsefesini çok iyi bir şekilde aktardı bana. Diego da geldiği zaman bunları anlayabilir ve hoca ile iyi bir şekilde anlaşabilirse yararlı olur diye düşünüyorum.”.”

BREZİLYA FUTBOLU BASKETBOL GİBİ

“Avrupa’daki hakemler maçın akmasını istiyorlar. Ufak tefek sertliklerde maçı durdurmuyorlar. Brezilya’da hakemler en ufak müdahalede oyunu durduruyorlar. Andre Santos geldiği zaman Brezilya’daki gibi hakemlerin hemen düdük çalacağını düşündüğü için duruyordu ve gol yiyorduk. Brezilya’da futbol basketbol gibi. Dokunduğun zaman hemen düdük çalıyorlar. Eskiden Brezilya hep çift forvet oynuyordu. Bunlardan birisi yapılı oluyordu. Şuan bunun için Jo ve Fred’i söyleyebiliriz. Diğeri de topu kovalayan tarzda futbolcuydu. Ancak zaman geçince Brezilya, Avrupa’yı kopyalamaya başladı. Mantalite böyle olunca altyapıda gittiğinizde benim tarzımdaki futbolcular eleniyor. Aynı şekilde anlattığım tarzdaki futbolcular eleniyor”

DÜNYADA RONALDO TÜRKİYE’DE SELÇUK

“Dünyadaki en iyi oyuncu Ronaldo. Türkiye’deki en iyi oyuncu Selçuk İnan. Benim oynadığım döneme göre en iyisi Selçuk İnan. Gerçekten göz zevki veren bir futbol oynuyor Arda Turan. Miranda ve Arda’dan dolayı Atletico Madrid’i takip ediyorum. Ama bu kimseyi şaşırtmasın. Manisa’dan itibaren ARda Turan ben iyi bir futbolcuyum diye bağırıyordu. Atletico Madrid ile Arda Turan o kadar iyi uyuştular ki, bundan sonra bu başarı geldi diye düşünüyorum”